Jak vybrat správný model při výměně kloubové hřídele?

Tým Kramp|4 minut čtení

I při správné údržbě, použití vysoce kvalitních materiálů a inovativní technologie přijde čas, kdy musíte vyměnit kloubovou hřídel. Přece jen, bezpečnost a účinnost jsou důležitými prioritami ve vaší práci! Kloubové hřídele pro zemědělské stroje a traktory se vyrábí v různých velikostech a modelech: jaká kloubová hřídel je tedy ta správná? Správný výběr není složitý, stačí, když se budete řídit následujícím postupem.

1. krok – Zkontrolujte kryt stávajícího modelu

Zkontrolujte kryt stávající kloubové hřídele. Výrobci často uvádí velikost a model na krytu kloubové hřídele. Pokud máte štěstí, nemusíte postupovat dále.

2. krok – Jedná se o italský nebo německý model?

Kryt je často poškozený nebo chybí. Co v takovém případě? Podívejte se podrobněji na svoji kloubovou hřídel: má hřídel standardní kardanové klouby nebo homokinetický kloub na jedné ze stran? O jaký model profilové trubky se jedná? Odpovědi na tyto otázky jsou vodítkem, zda se jedná o německý nebo italský model. Italské modely často používají trojúhelníkové, čtyř nebo vícehranné trubky, zatímco německá varianta používá trubku ve tvaru citronu nebo hvězdy. Tato informace nám pomůže určit, ve které skupině kloubových hřídelí hledat.

3. krok – Změřte různé součásti

Nyní proveďte několik měření. Změřte křížek v kardanovém kloubu; průměr ložiska kardanového kloubu a jeho délku z jedné strany na druhou. Na křížku kardanového kloubu je často uvedeno číslo, které určuje velikost kloubové hřídele. Změřte také profil trubky. Průměr kluzných kroužků pro upevnění krytu je dalším užitečným indikátorem měření. Kryt často chybí nebo je opotřebovaný, takže je dobré změřit drážku, do které kroužky zapadají.

4. krok – Zjistěte velikost

Jakmile máte všechny tyto informace, můžete často určit velikost kloubové hřídele. To ale není vše, protože musíte ještě určit, jaké drážkování mají hřídele pro připojení kloubové hřídele na straně traktoru a stroje. Zjistěte průměr vývodového hřídele a kolik má drážek. Dále je důležité určit, jaký typ spojky hřídel má a jaké je její zajištění na stroji. To je také třeba zvážit.

5. krok – Zjistěte délku

Dále zjistěte délku kloubové hřídele. Všechny kloubové hřídele se vyrábí v několika základních délkách a často se musí zkracovat. Existuje řada velikostí a délek kloubových hřídelí. Změřte délku od středu kardanového kloubu do středu protějšího kardanového kloubu v nejkratší poloze.

6. krok – Nastavení přetěžovací spojky

Přetěžovací spojka má obvykle na svém obalu vyznačené nastavení únosnosti kroutícího momentu. Na to nesmíte při nákupu nové kloubové hřídele zapomenout. Budete určitě kupovat přetěžovací spojku se stejným nastavením kroutícího momentu. Pokud vyberete nesprávné nastavení, nebude stroj správně fungovat a může dokonce dojít k vážnému a nákladnému poškození.

Jaký křížový čep potřebujete pro kloubovou hřídel?

Křížek kardanového kloubu spojuje dvě vidlice. Pokud jsou vidlice poškozené, nebo mají příliš velkou vůli, musí se vyměnit celý díl. Nebo jen potřebujte opravit kloubovou hřídel a potřebujete vědět, jaký křížek použít. Ale jak jej snadno změřit? Ukáže vám to náš kolega Richard ve videu!

Klikněte pro zobrazení videa.

Chcete vědět více?

Prohlédněte si naši nabídku kloubových hřídelí, křížků a vidlic. Zaměstnanci společnosti Kramp mají rozsáhlé odborné znalosti o zemědělských strojích a výběru těch nejvhodnějších doplňkových dílů. Pokud se chcete dozvědět více nebo máte dotazy, napište nám e-mail.

Sdílet na
Tým Kramp

Autor článku

Tým Krampinfo.cz@kramp.com