Jaké pracovní světlo potřebuji ke své práci?

Firdaouss Amchich|6 minut čtení

Při práci ve tmě je potřeba myslet na správné osvětlení. To zajišťuje, že vaše práce bude bezpečná a efektivní, a snižuje riziko vzniku nehod a škod a neohrožuje zdraví obsluhy strojů. Kolik světla potřebujete ke své práci a jakého typu plně závisí na tom, co děláte. 


Výhody
Správná barevná teplota světla má velký vliv na lidské reakce, zdraví a výkon. V příliš slabém či matném světle se rychleji unavíte. Rovnoměrné osvětlení dává odpočinout vašemu zraku a neškodí vašemu zdraví. Ve zkratce platí, že správné osvětlení snižuje chybovost a umožňuje dříve odhalit nebezpečné situace. Proto je nesmírně důležité vždy vybrat správné osvětlení. 

Typy pracovních světel
Před nákupem pracovních světel je dobré vědět, že se dělí do tří hlavních kategorií. Níže naleznete více informací o každé z nich. 

Halogenová pracovní světla
Konstrukce halogenových pracovních světel byla v průběhu let výrazně zlepšena. Pro halogenové zářivky je typickým rysem to, že vydávají velké množství tepla. To je možné rozptýlit pouze tehdy, pokud jsou lampy relativně hluboké. Poskytují světlo spíše temnějších a teplejších barev a vyznačují se kratší životností a vyšší spotřebou energie. 

Xenonová pracovní světla
Xenonová technologie výkon pracovních světel výrazně zlepšila. Jejich světlo je jasné, ale nespotřebovává přitom více energie. Naopak. Plynu ale na druhou stranu chvíli trvá, než se zahřeje, takže nesvítí ihned na plný výkon. Nevýhodou jsou vyšší náklady a složitost konstrukce. Tato světla ale při dosažení ideální teploty spotřebovávají podstatně méně energie než halogenová a mají delší životnost. 

Pracovní světla LED
V porovnání s halogenovými pracovními světly spotřebovávají světla LED relativně málo energie. Technologie LED je mnohem pokročilejší než obě výše uvedené. Osvětlení LED má podstatně lepší životnost, efektivitu i světelný výkon.


Budoucnost patří osvětlení LED
V mnoha oblastech jsou dnes světla LED lepší než ostatní typy lamp. Jejich světelný výkon v kombinaci se životností je již téměř ideální. Pořizovací cena takových světel se také výrazně snížila. Zároveň tento světelný zdroj vítězí z hlediska udržitelnosti. Obrázek níže jasně ukazuje, že světla LED nabízejí více lumenů na watt, tedy jinými slovy stejné množství světla při nižší spotřebě energie. Světelný výkon LED se neustále zlepšuje, ale už teď je ve fázi, kdy je ekonomicky zajímavější než ostatní alternativy. Navíc má tato technologie celou řadu dalších výhod:

  • efektivnější v reálném provozu
  • vydává málo tepla*
  • barva světla je příjemnější pro oči
  • vypadá moderně
  • vyrábí se ve všech tvarech a provedeních

*To může být v některých případech považováno za nevýhodu, například při odklízení sněhu v zimě. Naštěstí ale existuje alternativní řešení, kterým jsou speciální pracovní světla LED s vyhřívanou čočkou.

Typy pracovních lamp
Aby bylo možné zjistit, který typ pracovního světla potřebujete, je nejprve potřeba stanovit, jakou oblast chcete osvítit a jak je velká. To vám určí, jakou světelnou intenzitu a úhel osvětlení potřebujete. Každá situace vyžaduje jiné osvětlení. Můžete si vybrat mezi úzkým paprskem s dalekým dosahem (osvětlovač nebo bodový reflektor) nebo krátkým, ale intenzivním paprskem, který je široce rozptýlený (plošná a široká světla). Nebo potřebujete kombinaci obojího? Pokud chcete světlo, které bude svítit do šířky i do dálky, vyberte si kombinovaný světlomet. 

Širokoúhlé (Flood)
Širokoúhlá pracovní světla se používá především k osvětlování velkých venkovních oblastí pro zvýšení bezpečnosti a viditelnosti, například v okolí traktoru nebo jiného vozidla. Čím vyšší výkon (W), tím více lumenů. Co je dobré vědět: pracovní světla s technologií LED nabízejí více světla než klasické žárovky. Nejběžnější jsou pracovní světla LED od 1 600 lumenů výše. Dosah mají zhruba 20 až 40 metrů široce rozptýleného světla.

Bodové (Spot)
Potřebujete vysokou viditelnost, například abyste včas viděli kraj pole nebo balíky sena? Pak budou vhodná bodová pracovní světla. Tyto LED lampy nabízejí úzce zaměřený paprsek světla. Čím vyšší výkon, tím dále paprsek dosáhne. Dosah mezi 40+ a 150 m. Světlo je málo rozptýlené v úhlu cca 12–15° doleva a doprava 

Kombinované (Combo)
Kombinované pracovní světlo dokáže díky chytré konstrukci čočky svítit do dálky i do šířky najednou. Ideální v případě, kdy potřebujete dobrou viditelnost blízko i daleko. Například při večerním sekání trávy.

Při práci v týmech, například v době sklizně nebo na stavbách, je někdy vhodné vybrat pracovní světla s nižším výkonem v lumenech nebo se speciální čočkou, abyste neoslňovali ostatní. Pro tento účel nabízíme specializované stavební lampy od firem, jako jsou Nordic Lights nebo Kramp.


Tipy pro nákup pracovních světel

  • Zanalyzujte aktuální situaci Seznamte se s tím, jaké technologie používáte teď, a zvažte jejich klady a zápory. Je možné, že existuje jiná technologie, která bude lépe vyhovovat vašim potřebám. 
  • Určete potřebnou intenzitu světla Důkladně si prohlédněte pracovní plochu, abyste zjistili, jakou intenzitu světla potřebujete. Na to budete potřebovat také vědět, jaký typ pracovního světla pro vás bude nejvhodnější. 
  • Voděodolnost Potřebujete světlo na vysokotlaké čištění? V takovém případě se zaměřte na schválení pro IP69K. Pracovní světla s tímto označením jsou 100% vodotěsná.
  • Elektromagnetické záření LED světla s relativně vysokým výkonem mohou způsobit elektromagnetické rušení rádiového signálu. Pokud rádiový signál používáte, je potřeba si na to dát pozor. Míra interference se klasifikuje různými stupni. Jednoduchým řešením je odrušovací cívka, jako je například FC05T/FC13T. Ta se umisťuje na napájecí kabel co nejblíže k rádiu.  Také nepřipojujte světlo LED a rádio stejným napájecím kabelem. 
  • Záruční doba Je důležité vědět, na čem jste. Dobrá záruční doba o kvalitě pracovního světla často hodně vypovídá.

Máte nějaký dotaz nebo se potřebujete o pracovních světlech dozvědět víc? Neváhejte se obrátit na naši zákaznickou podporu.

Sdílet na
Firdaouss Amchich

Autor článku

Firdaouss Amchichknowledgecenter@kramp.com