Jaký druh kleští se hodí k dané práci?

Tým Kramp|6 minut čtení

Existují kleště k upínání, ohýbání, instalaci, odizolování, štípání a hloubení otvorů. Ale jaké kleště potřebujete pro konkrétní zemědělské práce? Podívejte se na přehled 12 nejužitečnějších kleští. Máte je všechny?


1. Kombinované kleště 

Jak název napovídá, tyto kleště mají různá využití. Lze je použít k pevnému uchopení a ohýbání kulatých i hladkých předmětů. Můžete je použít také ke štípání tenkých drátů, například měděných nebo železných. Tyto kleště by neměly chybět v žádném kufříku s nářadím.


2. Instalatérské kleště siko 

Instalatérské kleště siko jsou dalším nezbytným nářadím. Čelisti těchto kleští lze zajistit v různých polohách, což umožňuje uchopit materiál různé tloušťky. Znamená to, že můžete také povolovat a utahovat šrouby, matice a tvarovky různých velikostí. Čím lépe kleště přilnou, tím lépe drží a tím menší je riziko poškození materiálu. Sada instalatérských kleští siko je zárukou, že máte správné nářadí pro většinu situací.


3. Půlkulaté kleště 

Půlkulaté kleště, nazývané také ohýbací kleště, jsou díky svým dlouhým čelistem ideální pro použití v úzkých prostorách. Půlkulaté kleště jsou špičaté, díky čemuž je uchopení malých drátů mnohem snazší. Jsou vhodné také pro upevňování malých šroubů, čepů a závlaček. K dispozici jsou půlkulaté kleště rovné i zahnuté. Nabízíme také půlkulaté kleště s certifikací VDE. Jsou vhodné pro práci na elektroinstalacích do 1000 V AC.


4. Kleště na pojistné kroužky 

Kleště na pojistné kroužky se používají k montáži nebo demontáži vnitřních a vnějších pružinových závlaček a pojistných kroužků. Můžete s nimi upevnit pojistný kroužek a zajistit jej. Pojistné kroužky mohou být vnější nebo vnitřní, což platí i pro kleště na pojistné kroužky. Proto máte na výběr z těchto možností: 

Sada kleští na pojistné kroužky je zárukou, že budete mít k dispozici všechny kleště, které v dané chvíli potřebujete. 


5. Hasák 

Hasák je vhodný pro uchopení trubek při otáčivém pohybu, jako je našroubování nebo odšroubování. Stavitelná matice na jednom z ramen hasáku umožňuje přesné nastavení rozvoru čelistí na správnou velikost. Díky tomu můžete pevně uchopit spojovací šroub nebo matici. Hasák je výborný pomocník při velkém zatížení – stačí lehce stisknout a dosáhnete „železného“ úchopu. 


6. Odizolovací kleště 

Při práci na elektroinstalaci nebo osvětlení jsou odizolovací kleště velmi užitečné, používají se totiž k odstranění izolace vodičů. S jejich pomocí snadno odstraníte izolaci a zůstane jen vnitřní kabel.


7. Boční štípací kleště 

Boční štípací kleště se používají k oddělování různých materiálů. Řezná plocha těchto kleští je na boku, jak jejich název napovídá, což umožňuje snadné štípání drátů. Tyto kleště mají vysoký řezný výkon a díky ideální kombinaci konstrukce rukojeti a řezné plochy nevyžaduje jejich použití velkého úsilí. K dispozici jsou také boční štípací kleště s certifikací VDE. Jsou určeny přímo osobám, které pracují s elektřinou. 


8. Čelní štípací kleště 

Čelní štípací kleště, známé také jako štípačky, jsou v zásadě dlouhé štíhlé štípací kleště. Často je používají opraváři, například k utahování a štípání vázacího drátu. Jsou také ideálním nástrojem pro likvidaci plotů. Díky délce a úzkému tvaru štípacích kleští se snadno dostanete i do těsnějších míst. Věděli jste, že je můžete používat také jako kleště pro vytahování malých hřebíků?


9. Armovací kleště 

Armovací kleště se používají zejména k vytahování hřebíků z různých materiálů. Hřebík uchopíte přímo nad místem, kde vyčnívá, kleště opřete o podklad a hřebík vypáčíte pákovým pohybem dolů. Tyto kleště jsou vhodné také ke kroucení a štípání drátů.



10. Kleště na kabely 

Hlavní výhodou kleští na kabely je, že rychle přeříznou kabel nebo drát, aniž by došlo k deformaci; výsledkem je tedy čistý a rovný řez. Jednoduše také uříznete kabel ve správné délce. Upozorňujeme, že tyto kleště nejsou vhodné na ocelová lana! 



11. Kleště na svorníky 

Kleště na svorníky se používají převážně k řezání pevných a robustních materiálů; jako příklad můžeme uvést různé zámky, řetězy, silné železné dráty, šrouby a betonářské výztuže. Delší rukojeť a pákový efekt umožňují vyvinout velkou řeznou sílu.



12. Nýtovací kleště

Nýtovací kleště (ruční nýtovačku) můžete použít ke spojení dvou tenkých plechů pomocí slepých či trhacích nýtů. Trhací nýt upevníte tak, že kleštěmi vytáhnete čep, čímž se nýt stlačí dolů.


 
Je dobré mít na paměti 

  • K dané práci vybírejte vždy správné nářadí. Pokud tak neučiníte, může dojít ke škodám
  • Zkontrolujte, zda je povrch, na kterém pracujete, pevný a stabilní
  • Zamyslete se, zda používáte vždy správné ochranné prostředky. Ochranu při práci neberte na lehkou váhu. 


Chcete objednat v Krampu?

Působíme jako velkoobchod. Podle typu vaší činnosti můžete zažádat o obchodní účet nebo jednoduše vyhledejte vašeho nejbližšího prodejce v našem dealer lokátoru, který vám produkty objedná.

Sdílet na
Tým Kramp

Autor článku

Tým Krampinfo.cz@kramp.com