Nemrznoucí kapalina: tipy a zajímavosti

Tým Kramp|4 minut čtení

Nemrznoucí kapalina se přidává do chladicího systému vozidla, aby se zabránilo jeho tuhnutí při nízkých zimních teplotách a aby se zabránilo korozi chladicích systémů.

Výrobek se zaměnitelně označuje jako nemrznoucí směs nebo chladicí kapalina, protože jeho účelem je udržovat chladicí systém v optimálním provozním stavu tím, že absorbuje extrémní teplo a zabraňuje jeho zamrznutí. 

V minulosti se jako chladicí kapalina ve vozidlech používala voda. Voda ale absorbuje velké množství energie, než se zahřeje o pouhý jeden stupeň, zamrzá při 0° C a vře při 100° C, což je v případě extrémních teplot velmi omezující. Navíc je dlouhodobě korozivní pro kov, proto byly vyvinuty nové typy aditiv.


Jak často je třeba měnit nemrznoucí kapalinu?

Je velmi důležité správně udržovat nemrznoucí kapalinu ve vašem vozidle. Časem obvykle neztratí své nemrznoucí vlastnosti úplně, ale ztratí hodně ze svých antikorozních vlastností, což může způsobit dlouhodobé selhání dílů.

V ideálním případě by se měla měnit každých 3 000 hodin provozu nebo každých 5 let, i když záleží také na typu nemrznoucí směsi, kterou používáte, protože některé mají menší životnost než jiné.


Jaké jsou typy nemrznoucích kapalin?

Nemrznoucí kapalina může mít jasné barvy. Důvodem těchto odstínů je jednoduše odhalit a nalézt netěsnosti. Každý výrobce používá jiné barvy v závislosti na jejich typu nebo koncentraci, neexistuje shoda na odstínech.

Hlavní klasifikace nemrznoucích kapalina je podle jejich složení - rozlišují se organické a anorganické. U obou je základem ethylenglykol, nejčastěji používané nemrznoucí činidlo, liší se ale ostatními přísadami ve směsi.

  • Organické: mají delší životnost, u koncentrovanějších verzí mohou mít nižší bod tuhnutí (50 %), lépe chrání některé moderní materiály vozidel a jsou šetrnější k životnímu prostředí.
  • Anorganické: mají kratší životnost, jejich koncentrovanější verze nedosahují tak nízkého bodu tuhnutí jako organické, jejich antikorozní vlastnosti jsou vhodnější pro starší vozidla a jsou méně šetrné k životnímu prostředí.


Lze nemrznoucí kapaliny míchat?

Je důležité si uvědomit, že organická nemrznoucí kapalina se nesmí míchat s anorganickou. Takové směsi mohou způsobit pěnivé reakce nebo oddělení složek, které pak mohou vést k poškození chladicího systému. V takovém případě je nejlepší systém vypustit a propláchnout.

Pokud potřebujete koupit nemrznoucí kapalinu, podívejte se na naši řadu K12, která je organická a odolná vůči teplotám až do -38 °C.


Chcete objednat v Krampu?

Působíme jako velkoobchod. Podle typu vaší činnosti můžete zažádat o obchodní účet nebo jednoduše vyhledejte vašeho nejbližšího prodejce v našem dealer lokátoru, který vám produkty objedná.   

Sdílet na
Tým Kramp

Autor článku

Tým Krampinfo.cz@kramp.com