Rozdíly v klasifikaci motorových olejů

Tým Kramp|4 minut čtení

Existuje mnoho různých klasifikací olejů. Jsou uvedeny na obalu oleje, ale také v servisní příručce vozidla nebo stroje. Tyto informace si můžete také vyžádat od výrobce. Motorové a převodové oleje do motorových vozidel jsou rozděleny do výkonnostních tříd dle evropské normy ACEA (Association des Constructeurs Européens d Automobiles) nebo americké normy API (American Petroleum Institut). V článku Co je třeba mít na paměti při nákupu motorového oleje jsme se již věnovali důležitosti správné viskozity a typům olejů. V tomto článku se zaměříme na výkonnostní třídy ACEA a API a význam aditiv v motorových olejích. 


Výkonnostní třídy olejů podle ACEA
Výkonnostní třídu ACEA tvoří jedno písmeno a jedna číslice.

Označení tříd:

  • Zážehové motory (A)
  • Lehké vznětové motory (B)
  • Vznětové motory s filtrem pevných částic (C)
  • Zátěžové vznětové motory (E)

Za písmenem je číslice, která označuje kvalitu oleje.

SAPS (síranový popel, fosfor a síra) je další běžně používaný termín. Motorový olej „low SAPS“ je olej s nízkým podílem síranového popela, fosforu a síry.

Dalším termínem, se kterým se můžete setkat, je HTHS viskozita (měřená při vysoké teplotě a velkém smykovém spádu). Řidší olej klade menší odpor, a proto pomáhá snižovat spotřebu paliva. Řidší oleje pro úsporu paliva mají nízkou hodnotu HTHS.

Výkonnostní třídy olejů podle ACEA

Výkonnostní třída olejů podle ACEA je však pouze základním ukazatelem. Existují i další normy a specifikace, a to i podle výrobců vozidel. 


Výkonnostní třídy olejů podle API
Výkonnostní třída API označuje kvalitu a oblast použití daného oleje. Používají se dvě písmena, druhé písmeno označuje kvalitu.

  • Označení „S“ zahrnuje kategorie olejů pro zážehové motory
  • Označení „C“ zahrnuje kategorie olejů pro vznětové motory
Výkonnostní třídy olejů podle API

Aditiva
Na obalu motorového oleje najdete zmíněna pravděpodobně také aditiva. Proč se do motorových olejů přidávají?

Aditiva se přidávají do základových olejů ze dvou důvodů:

  • aby dodala používanému oleji vlastnosti, které jsou nezbytné pro údržbu, ale nejsou obsaženy v základovém oleji;
  • aby byla zajištěna dlouhodobá funkčnost motoru, a to i při maximálním využití.

Kvalita aditiv je velmi důležitá. Základový olej nezajistí čištění, neudrží částice nečistot na hladině, nezabrání pěnění oleje a nechrání díly před opotřebením. Proto motorové oleje obsahují přibližně 65 až 80 % základového oleje a zbylou část tvoří aditiva a ostatní složky.

Díky antioxidantům přidávaným do oleje se musí olej měnit až po více než 500 hodinách. Dříve se měnil po 200 hodinách. 


Proč se do motorového oleje přidávají antioxidanty?
Vysoké teploty a kyslík způsobují oxidaci oleje, který tmavne a zvyšuje se jeho kyselost a viskozita. Antioxidanty udržují olej čerstvý a zpomalují jeho znehodnocování během použití. Aditiva proto brání oxidaci nebo oxidační degradaci.


Při nákupu motorového oleje je proto důležité sledovat různé specifikace. A ještě jedno klasické doporučení: Pravidelně kontrolujte hladinu oleje a mějte u sebe vždy vhodný náhradní motorový olej.


Chcete objednat sortiment Kramp?

Působíme jako velkoobchod. Podle typu vaší činnosti můžete zažádat o obchodní účet nebo jednoduše vyhledejte vašeho nejbližšího prodejce v našem dealer lokátoru, který vám produkty objedná.

Sdílet na
Tým Kramp

Autor článku

Tým Krampinfo.cz@kramp.com