Tipy pro kontrolu žací lišty

Tým Kramp|4 minut čtení

Opět začíná období sklizně a je potřeba připravit všechny stroje. Také vy jste pravděpodobně již v plné přípravě. Velmi důležitá je kontrola nožů žací lišty. Ve třech krátkých krocích vám vysvětlíme, jak můžete zkontrolovat žací lištu a, v případě potřeby, jak snadno vyměnit nože.


Začínáme: co dělat?
Zkontrolujte nože žací lišty ve třech snadných krocích. Všechny tyto kroky zahrnují fyzickou kontrolu a jsou následující:

Mějte prosím na paměti, že v zájmu vaší bezpečnosti byste vždy měli mít nasazeny pracovní rukavice.

 1. Zkontrolujte, zda jsou všechny nože připevněny.  Je důležité zkontrolovat, zda jsou všechny nože správně připevněny. To můžete udělat rukou. Nebojte se trochu víc zatahat, abyste se ujistili, že všechny nože stále pevně drží. Uvolněné nože totiž mohou napáchat velké škody.
 2. Zkontrolujte, zda jsou všechny nože rovné. V tomto kroku zkontrolujte, zda jsou všechny nože žací lišty stále rovné a žádný z nich není ohnutý. Postavte žací lištu do svislé polohy a zkontrolujte, zda jsou všechny nože v rovině.
 3. Zkontrolujte, zda nože nejsou zlomené. Jako poslední krok zkontrolujte, zda nejsou některé nože nepoškozené nebo dokonce zlomené.

Pokud jste prošli těmito třemi kroky a ujistili se, že všechny nože jsou správně připevněné, jsou rovné a nejsou zlomené, bude žací lišta moci opět fungovat optimálně. Všechny zlomené nože musí být vyměněny. Zde si přečtěte, jak to udělat rychle a snadno.

 

Výměna nožů v (prstové) žací liště
Zjistili jste, že se některé nože musí vyměnit a koupili jste správný typ na výměnu. Co byste měli udělat dál?

 1. Umístěte žací lištu do správné výšky tak, abyste k ní měli snadnější přístup a zajistěte, aby byla lišta správně podepřena.
 2. Demontujte nůž.
 3. Zkontrolujte, zda jsou všechny prsty na žací liště v rovině. Mějte prosím na paměti, že je důležité dbát zvýšené opatrnosti při manipulaci s těmito prsty, protože se většinou vyrábí z litiny a jsou proto velmi křehké.
 4. Vyměňte zlomené a poškozené nože žací lišty.
 5. Zkontrolujte, že jsou všechny části správně připevněny.
 6. Umístěte nůž zpět do žací lišty.
 7. Nakonec zkontrolujte, zda je v noži dostatek volného prostoru v poměru k prstům.

 

Jak připevnit nože
Abyste se ujistili, že je nový nůž řádně zajištěný, musí být připevněný nýty.

Jsou dva způsoby, jak připevnit nůž pomocí nýtů:

 • Pomocí nýtovacího hlavičkáře a přítažníku. S tímto hlavičkářem přirazíte součástky, které mají být snýtovány (nože a zadní část nože) pevně k sobě a poté přinýtujete součástky pomocí přítažníku. Na nýtu se tak vytvoří správné zaoblení.
 • Nýtovačkou


Jak určit délku nýtů
Při určování požadované délky nýtů se díváme na tloušťku nože, tloušťku hřbetu nože a prostor, který musí být ponechán na nýtu, aby se po snýtování vytvořilo správné zaoblení. Ke správnému zaoblení je většinou potřeba přibližně 6 až 7 mm volného prostoru. Pokud je tedy tloušťka nože 2 mm a hřbetu nože 6 mm, měla by postačovat délka nýtování 15 mm. Když je tloušťka nože 3 mm a hřbetu nože 6 mm, je nejvhodnější nýt s délkou 16 mm.


Chcete si objednat zboží v internetovém obchodě Kramp?
Působíme jako velkoobchod. Podle typu vaší činnosti můžete zažádat o obchodní účet nebo jednoduše vyhledejte vašeho nejbližšího prodejce v našem dealer lokátoru, který vám produkty objedná.

Sdílet na
Tým Kramp

Autor článku

Tým Krampinfo.cz@kramp.com