Vše, co potřebujete vědět o bateriích

|5 minut čtení

Orientovat se v bateriích je složitější, než si většina lidí myslí. Velká baterie je ve skutečnosti sada baterií v obalu. Baterie ukládá energii a následně ji dává. Existují různé typy baterií, například baterie pro startování vozidel nebo strojů, pro trvalé napájení nebo pro podporu elektroinstalací. V tomto článku se dozvíte více o bateriích obecně, o tom, jak zvýšit napětí nebo kapacitu baterie, o stavu nabití baterií při skladování a o tom, jak řešit potíže s bateriemi.

Jaké jsou typy baterií?

Existují celkem tři různé typy baterií. Tyto tři typy baterií se liší strukturou. Proto mají každá jinou funkci.

● Startovací baterie

Startovací baterie dodává jednorázově velké množství energie. Lze to považovat také za krátkodobý výkon. Startovací baterie se může vybít až na 50 %. Obecně se také jedná o nejčastější typ baterie. Je však důležité vědět, že tato baterie není vhodná pro pohon.

Existují také start/stop baterie. Ty rovněž dodávají hodně energie a jsou vhodné pro vozidla (obvykle novější automobily) se systémem start-stop.

● Semitrakční baterie

Semitrakční baterie je baterie s dvojím účelem. Tato baterie může nastartovat vozidlo nebo stroj, stejně jako pohánět elektrický stroj.

● Trakční baterie

Tato baterie je vhodná pouze pro pohon. Trakční baterie dodává proud velmi pomalu a může se vybít až na 80 %.


Prohlédněte si celou nabídku startovacích, semitrakčních a trakčních baterií.


K jakému účelu a jak můžu baterii použít?

Různé baterie jsou určeny pro různé aplikace, jako jsou vozidla, stroje a stacionární zařízení, jako jsou generátory. Je důležité nejprve pečlivě zvážit, k čemu je baterie potřebná. Pro stroj s vestavěnou chladničkou, GPS a kamerovým systémem? Nebo jen pro nastartování motoru?

Původně byla baterie určena pro nastartování motoru, ale dnes plní stále více funkcí včetně široké elektrické podpory. Moderní elektrická připojení a funkce ve vozidlech se nazývají také hotelové funkce. Jedná se například o napájení chladničky, GPS systému nebo majáku.

Jak zvýším napětí nebo kapacitu své baterie?

Pokud potřebujete větší kapacitu nebo napětí, můžete použít dvě baterie a zapojit je do sériového nebo paralelního obvodu. Níže si můžete přečíst více o těchto dvou možnostech.

Sériové zapojení: Potřebujete vyšší napětí? Následující zapojení vyžaduje umístění dvou stejných baterií vedle sebe. Kladný (+) pól baterie se připojí k zápornému (-) pólu druhé baterie, a vytvoří tak 24 V místo 12 V. Kapacita (Ah) zůstává stejná. Na následujícím obrázku je to 105 Ah.

Sériové zapojení

Paralelní zapojení: Potřebujete větší kapacitu (Ah)? Zde propojíte + pól jedné baterie s +pólem druhé baterie a záporný pól se záporným. V paralelním zapojení zůstává napětí 12 V, ale kapacita se zdvojnásobí. Paralelní zapojení na obrázku nabízí 210 Ah.

Paralelní zapojení

Skladování a údržba

Měřit znamená vědět!

Pokud baterii skladujete, je důležité měřit a kontrolovat její napětí zkoušečkou jednou za tři měsíce. Plně nabitou baterii lze skladovat déle, a proto má delší životnost. Doporučujeme baterie skladovat nabité nad 12,5 V. Pokud naměřená hodnota klesne pod 12,5 V, musí se baterie dobít. V následující tabulce je uvedeno, co dělat s bateriemi v takové situaci.

Stav nabití skladovaných baterií

Co dělat při potížích s bateriemi?

Potíže mohou nastat vždy, ale nemusí to být vždy porucha samotné baterie. Někdy může být špatný výběr baterie, nebo mohou být potíže s napájecím obvodem. Zdá se, že je vaše baterie vadná? Než začnete hledat náhradní baterii, zkontrolujte následující body:

• Typ / použití*

• Napětí (V)

• Kapacitu (Ah)

• Póly, upevnění a kabely

• Zkontrolujte nabíjecí proud alternátoru

• Změřte spotřebu energie startéru motoru

* Je na vozidle více zařízení odebírajících energii? Pak je otázkou, zda je standardní startovací baterie tím správným typem. Viz také část K jakému použití a jak můžu baterii použít výše v tomto článku.

I po kontrole výše uvedených bodů máte stále potíže? Pak bylo vaše počáteční tušení, že je baterie vadná, nejspíš správné. Porucha nebo závada baterie je často důsledkem nesprávné údržby. Proto je důležité provádět správnou údržbu baterií, chránit je před vysokými teplotami a včas je nabíjet. Při správné údržbě vydrží baterie šest i více let!

Je důležité vědět, že nové baterie musí být nejprve uvedeny do provozu, než dosáhnou stanovených hodnot; testování nových baterií často vykazuje nesprávné hodnoty. Další informace o výběru správného standardu pro zkoušečku a o bateriích získáte v Základním kurzu o bateriích (dostupné pouze v angličtině) od společností Kramp a Varta.

Nabíjení baterie

Moderní baterie vyžaduje moderní digitální nabíječku. Pokud ještě nemáte tento základní nástroj, podívejte se na naši nabídku digitálních nabíječek.

Kromě automatického testování stavu nabití voltmetrem lze také změřit, zda má baterie dostatečnou kapacitu. To se provádí digitální zkoušečkou. Napětí může být dostatečné, ale pokud baterie nemá dostatečnou kapacitu, nemůže zajistit požadovanou energii.

Nezapomínejte recyklovat

Všechny staré a použité baterie lze recyklovat. Odpovědná likvidace vaší vybité nebo vadné baterie je nesmírně důležitá. Řada servisů, obchodníků s kovovým šrotem a středisek pro recyklaci odpadu nabízí sběrná místa. Pokyny pro recyklaci baterií ve svém regionu naleznete na webových stránkách místních úřadů.

Máte otázky k použití, měření nebo výběru správné baterie? Obraťte se na naše produktové specialisty, pošlete nám e-mail na adresu info.cz@kramp.cz nebo si prohlédněte baterie v našem e-shopu.

Sdílet na