5 porad dotyczących użytkowania i konserwacji akumulatora

Rolinke Heideman|5 min. – czas czytania

To w jaki sposób używasz i konserwujesz akumulator ma istotne znaczenie dla jego żywotności. Przy odpowiedniej konserwacji akumulator może działać przez długi czas. Oznacza to, że przy właściwej obsłudze można zaoszczędzić na kosztach wymiany. W 5 poradach podpowiemy Ci jak to zrobić.


1. Naładuj akumulator w pełni przed pierwszym użyciem

Jeśli właśnie kupiłeś nowy akumulator, możliwe, że nigdy nie został on naładowany w 100%. Nowe akumulatory zazwyczaj są naładowane w stopniu umożliwiającym pracę, rzadko w pełni. Ładowanie akumulatora przed pierwszym użyciem pozwoli Ci na wydłużenie jego żywotności i na oszczędność pieniędzy. Co więcej – zrobisz coś dobrego dla środowiska. Nie masz jeszcze ładowarki do akumulatora? Tutaj możesz zapoznać się z naszą ofertą.


2. Sprawdzaj akumulator za pomocą testera co 3 miesiące

Podczas przechowywania akumulatora warto pamiętać, aby sprawdzać go za pomocą testera co trzy miesiące, żeby upewnić się, że akumulator będzie działał prawidłowo wtedy, kiedy będziesz go potrzebować. Czy wynik jest poniżej 12,5 V? Jeśli tak, ważne, aby naładować akumulator w pełni. Tutaj możesz zapoznać się z naszą ofertą testerów akumulatora. Poniższa tabela wyjaśnia, co należy robić z magazynowanym akumulatorem w danej sytuacji.

Oczywiście odpowiednie działanie akumulatora zależy także od stanu technicznego osprzętu pojazdu, do którego jest on podłączony. Dotyczy to alternatora, rozrusznika i masy. „Uziemienie” to połączenie bieguna ujemnego z karoserią pojazdu lub instalacją.


3. Pokryj zaciski akumulatora smarem

Ważne, aby pokryć zaciski akumulatora smarem, takim jak wazelina. W przeciwnym razie może wystąpić korozja jako reakcja na kwasy zawarte w płynie akumulatorowym. Być może warto zainwestować w zestaw do konserwacji akumulatora. Zawiera on m.in. smar i szczotkę, za pomocą których możesz wyczyścić i pokryć smarem bieguny akumulatora.


4. Regularnie sprawdzaj stan akumulatora

Regularne sprawdzanie stanu akumulatora jest istotne, szczególnie latem. Co należy sprawdzić?

  1. Stan biegunów i połączeń zacisków akumulatora
  2. Stopień naładowania
  3. Poziom płynu: jeśli akumulator nie jest zamknięty, wyrównaj poziom płynu (w razie potrzeby dolej wody destylowanej). Latem woda szybciej paruje.

Ogólny stan pojazdu lub maszyny także ma znaczenie. Przy wymianie akumulatora ważne jest, aby sprawdzić także rozrusznik, alternator oraz masę. Dodatkowo upewnij się, że kable są w dobrym stanie oraz, że połączenia są czyste.


5. Zadbaj o odpowiednie przechowywanie akumulatora.

Jeśli akumulator nie będzie używany przez dłuższy czas, warto go wymontować z pojazdu, naładować i przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.


Pamiętaj o recyklingu

Każdy stary i zużyty akumulator może zostać poddany recyklingowi. Odpowiedzialna utylizacja rozładowanego lub wadliwego akumulatora jest niezwykle istotna. Akumulator można oddać do wielu warsztatów, skupów złomu oraz centrów recyklingu odpadów z gospodarstw domowych. Odwiedź stronę internetową lokalnych władz, aby dowiedzieć się więcej o recyklingu w Twojej okolicy.


Zobacz test akumulatora Kramp, przeprowadzony w firmie CEMAROL

Test akumulatora Kramp

Masz pytania?

Masz pytania dotyczące konserwacji i obsługi akumulatora lub dotyczące zakupu odpowiedniego akumulatora? Skontaktuj się z naszym Specjalistą ds. Produktu lub prześlij wiadomość e-mail na adres knowledgecenter@kramp.com

Jeśli jesteś klientem Kramp wymienione produkty kupisz na www.kramp.com. Jeśli jesteś klientem detalicznym znajdziesz je w sklepach partnerskich Kramp, w sieci sklepów Grene i na www.grene.pl.

Udostępnij
Rolinke Heideman

Autorem artykułu jest

Rolinke Heidemanknowledgecenter@kramp.com