9 najczęstszych błędów popełnianych przy stosowaniu klejów przemysłowych

Zespół redakcyjny|5 min. – czas czytania

Kiedy kupujesz kleje przemysłowe, oczekujesz wysokiego standardu jakości i wydajności. Ale nawet z najlepszymi produktami, można osiągnąć słabe wyniki bez odpowiedniego planowania. Ponadto, klejenie, jako przemysłową metodę łączenia, można porównać do spawania, lutowania i innych połączeń. W poniższym artykule, wraz z firmą Henkel specjalizującą się w klejach, opisaliśmy dziewięć najczęstszych błędów popełnianych przy stosowaniu klejów przemysłowych.

Kleje przemysłowe zostały opracowane dla szerokiego zakresu zastosowań. Są odporne na silne uderzenia, oferują wysoką wytrzymałość na ścinanie i utrzymują silne wiązanie, nawet w skrajnych temperaturach. Jednak bez właściwego przygotowania przed, w trakcie i po użyciu klejów, wytrzymałość, elastyczność i trwałość połączenia może być poważnie zagrożona. Skutkuje to niepotrzebnymi kosztami, stratą czasu i dodatkową konserwacją. Dowiedz się, jak zapobiec 9 najczęstszym błędom.


1. Powierzchnia przeznaczona do klejenia nie jest dobrze przygotowana

Dobre przygotowanie to podstawa. Przy stosowaniu klejów przemysłowych ważne jest uważne zapoznanie się ze specyfikacjami produktu i instrukcjami dotyczącymi montażu przemysłowego. W celu uzyskania skutecznego połączenia należy wziąć pod uwagę wybór produktu, powierzchnię i czystość podłoża. Każdy klej może wymagać szczególnego przygotowania powierzchni. Częścią tego procesu może być czyszczenie, lekkie piaskowanie, ponowne czyszczenie i użycie ewentualnego podkładu. Przeczytaj instrukcje dotyczące kleju, zapoznaj się ze specyfikacjami klejonych produktów i upewnij się, że części i materiały przeznaczone do klejenia zostały odpowiednio przygotowane.


2. Używanie niewłaściwego środka czyszczącego lub nieużywanie żadnego środka czyszczącego

Środek czyszczący, którego używasz ma duży wpływ na jakość połączenia wykonanego metodą klejenia. Podczas stosowania środka do czyszczenia hamulców na powierzchni pozostaje warstwa oleju. Wybierz środek czyszczący z linii produktowej używanego kleju, np. środek czyszczący od firmy Loctite lub Teroson. Środki te zapewniają czystą powierzchnię klejenia. Zasadnicze znaczenie ma dopasowanie odpowiedniego środka czyszczącego do danej powierzchni.


3. Zastosowanie niewłaściwego kleju

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni klej. Kleje przemysłowe, od klejów błyskawicznych po kleje do zabezpieczania połączeń gwintowych, mogą zapewnić optymalną wydajność tylko wtedy, gdy są stosowane zgodnie z przeznaczeniem. Czy maszyna jest stosowana w pomieszczeniu czy na zewnątrz? Czy występują jakieś zmiany temperatury? W razie wątpliwości co do zastosowania danego kleju, skontaktuj się z odpowiednim Specjalistą ds. Produktu Kramp.


4. Użycie kleju po terminie przydatności do użycia

Aby zaoferować klientowi gwarancję na produkt, producenci testują żywotność wytwarzanych przez siebie produktów. Nie bez powodu produkty chemiczne, takie jak kleje, mają datę ważności. Czy termin przydatności do użycia Twojego produktu już upłynął? Wówczas nie można już zagwarantować jego jakości i wydajności. Nigdy nie używaj klejów, których termin przydatności do użycia upłynął; nie tylko klejenie może się nie powieść lub klej może zużyć się wcześniej, ale w zależności od zastosowania, mogą wystąpić poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa. 


5. Niedostateczne wyschnięcie kleju i/lub zbyt szybkie obciążenie kleju

Klejenie przemysłowe jest szeroko stosowane w różnych środowiskach i we wszystkich rodzajach zastosowań. Często postrzega się je jako szybkie rozwiązanie. Ale kiedy masz do czynienia z krótkim czasem przestoju, wybór kleju jest kluczowy. Nie skracaj zalecanego czasu aplikacji lub schnięcia i zawsze stosuj odpowiedni klej do danego zadania, a nie tylko taki, który schnie szybciej! Zastosowanie aktywatora może pozwolić na szybsze schnięcie kleju.


6. Niestosowanie podkładu w niektórych przypadkach

Natrafiasz na luki, przecieki lub całkowite odłączenie? Czasami wymagana jest wstępna obróbka w celu poprawy połączenia wykonanego metodą klejenia. Niektóre materiały, takie jak tworzywa sztuczne, które są trudne do sklejenia, wymagają podkładu. Czasem się o tym zapomina. Aby poprawić powierzchnię klejenia, najlepiej jest sprawdzić specyfikację produktu. Dokładne przestrzeganie specyfikacji produktu pozwala zaoszczędzić czas i ograniczyć wydatki.


7. Stosowanie produktów dwuskładnikowych mieszanych w niewłaściwych proporcjach

Niektórzy używają niewłaściwych proporcji lub niewłaściwej dyszy mieszalnika przy mieszaniu produktów dwuskładnikowych, albo w celu zaoszczędzenia pieniędzy z powodu pośpiechu, albo dlatego, że trudno jest oszacować odpowiednie ilości. Na dłuższą metę źle dobrana mieszanka kosztuje więcej pieniędzy, czasu i energii. Produkty dwuskładnikowe zostały opracowane w celu chemicznego utwardzania w bardzo dokładnym stosunku mieszania. Na szczęście, większość klejów dwuskładnikowych posiada specjalną dyszę mieszającą, która dozuje klej w dokładnie odpowiednich proporcjach. Zawsze należy wybrać mieszankę zalecaną przez producenta i w miarę możliwości unikać ręcznego mieszania.


8. Nieuwzględnianie obciążenia kleju

Jakie siły wywierane są na połączenie wykonane metodą klejenia? Obciążenie musi być obliczone z wyprzedzeniem w celu zapewnienia, że połączenie wykonane metodą klejenia nie zerwie się pod wpływem wywieranych sił. Instrukcja obsługi produktu powinna wyszczególniać minimalne i maksymalne obciążenia i siły.


9. Nieuwzględnianie czynników środowiskowych w momencie klejenia

Różne czynniki środowiskowe mają znaczący wpływ na jakość niektórych połączeń wykonanych metodą klejenia. Podczas klejenia należy zawsze brać pod uwagę następujące czynniki:

  • Czy klejenie odbywa się w pomieszczeniu czy na zewnątrz?
  • Jaka jest wilgotność?
  • Jaka jest temperatura otoczenia i jakie temperatury robocze musi wytrzymać połączenie wykonane metodą klejenia?
  • Jaki jest zakres i cel zastosowania?
  • Jaka jest spodnia powierzchnia i jakie są następstwa przygotowania i zastosowania metody klejenia oraz kleju, którego potrzebujesz?


Masz pytania?

W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroką gamę klejów od firmy Henkel. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące przygotowania powierzchni lub tego, który klej jest najbardziej efektywny dla danego zadania, skontaktuj się ze Specjalistą ds. Produktu Kramp lub wyślij wiadomość e-mail na adres knowledgecenter@kramp.com


Jeśli jesteś klientem Kramp wymienione produkty kupisz na www.kramp.com. Jeśli jesteś klientem detalicznym znajdziesz je w sklepach partnerskich Kramp, w sieci sklepów Grene i na www.grene.pl.

Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com