Co różne specyfikacje mówią o oleju silnikowym?

Zespół redakcyjny|4 min. – czas czytania

Istnieje wiele różnych specyfikacji oleju. Są one podane na opakowaniu oleju, ale także w instrukcji serwisowej pojazdu i maszyny, można je również uzyskać od producenta. Specyfikacje olejów oznaczane są za pomocą terminów, takich jak ACEA i API. W artykule "O czym pamiętać przy zakupie oleju silnikowego?" przyjrzeliśmy się już rozmaitym typom olejów, jak również roli, jaką odgrywa odpowiednia lepkość. W tym artykule omówimy specyfikacje ACEA i API oraz znaczenie dodatków w oleju silnikowym.


Specyfikacja ACEA

Ważną specyfikacją jest ACEA. Składa się ona z jednej litery i jednej cyfry. W tej specyfikacji dokonano następującego rozróżnienia:

  • Silniki benzynowe (A)
  • Lekkie silniki wysokoprężne (B)
  • Silniki wysokoprężne z filtrem cząstek stałych (C)
  • Silniki wysokoprężne do dużych obciążeń (E)

W dalszej kolejności następuje liczba, która wskazuje na jakość oleju.

SAPS (popiół siarczanowy, fosfor i siarka) jest terminem szeroko stosowanym. Olej silnikowy o niskiej zawartości SAPS to olej o niskiej zawartości popiołu siarczanowego, fosforu i siarki.

Lepkość HTHS (High Temperature, High Shear – wysoka temperatura, wysokie obciążenia cierne) jest obecnie również terminem szeroko stosowanym. Rozcieńczony olej stawia mniejszy opór, a tym samym mniejsze zużycie paliwa. Rozrzedzone oleje umożliwiające oszczędzanie paliwa mają niską wartość HTHS.

Specyfikacja ACEA

Specyfikacja ACEA jest jednak tylko podstawą. Do tego dochodzą inne normy i specyfikacje, a także normy i specyfikacje producenta samochodu.Specyfikacja API

API wskazuje jakość i przydatność oleju, jest reprezentowana przez dwie litery, przy czym druga litera wskazuje jakość.

  • „S” obejmuje kategorie olejów do silników benzynowych
  • Litera „C” obejmuje kategorie olejów do silników wysokoprężnych
Specyfikacja API

Dodatki

Na opakowaniu oleju silnikowego wymienione są również dodatki. Dlaczego dodatki są dodawane do olejów silnikowych?

Dodatki są mieszane z olejami bazowymi z dwóch następujących powodów:

  • aby nadać olejowi właściwości, które są niezbędne do konserwacji, ale nie są obecne w oleju bazowym;
  • w celu utrzymania funkcji produktu końcowego przez długi czas, nawet przy maksymalnym wykorzystaniu.

Bardzo ważna jest jakość dodatków. Olej bazowy nie może czyścić, nie może utrzymywać cząsteczek brudu w powietrzu, nie może zapobiegać pienieniu się oleju i nie może chronić części przed zużyciem. Dlatego też olej silnikowy składa się w około 65% do 80% z oleju bazowego, a reszta to dodatki i inne składniki.

Dzięki antyoksydantom dodawanym do oleju, olej należy wymieniać dopiero po ponad 500 godzinach pracy. Dawniej następowało to po 200 godzinach.


Dlaczego przeciwutleniacze są dodawane do oleju silnikowego?

Wysoka temperatura i tlen prowadzą do utleniania oleju, który ciemnieje, staje się kwaśny oraz bardziej lepki. Antyoksydanty utrzymują młodość oleju i spowalniają jego degradację podczas użytkowania. Dodatki te zapobiegają zatem lub ograniczają degradację oksydacyjną.


Dlatego ważne jest, aby przy zakupie oleju silnikowego zwracać uwagę na różne specyfikacje. Ostatnia wskazówka: Regularnie sprawdzaj poziom oleju i upewnij się, że zawsze masz przy sobie odpowiedni zapas oleju silnikowego. Chcesz dowiedzieć się więcej o olejach silnikowych? Odwiedź nasz sklep internetowy, skontaktuj się ze Specjalistą ds. Produktu lub prześlij wiadomość e-mail na adres knowledgecenter@kramp.com.

Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com