Czy zanieczyszczenia cieczy roboczej układu hydraulicznego zagrażają twoim maszynom?

Tony Couch|4 min. – czas czytania

Wiedziałeś, że aż do 90% awarii układów hydraulicznych jest spowodowanych zabrudzeniami cieczy hydraulicznej? Wiedziałeś, że zaledwie 1g pyłu, może pogorszyć stan 1000 litrów czystej cieczy, do poziomu ledwie akceptowalnego? Nie trzeba wiele, aby narazić twoje najważniejsze maszyny na niebezpieczeństwo. W grę wchodzą nie tylko koszty napraw, ale również nieplanowane przestoje, czyli opóźnienia, których nie jesteś w stanie wliczyć w swój harmonogram.


Zanieczyszczenia a praca twojej maszyny

Filtracja jest bardzo ważna dla zdrowego układu hydraulicznego, jednak jest to najczęściej pomijany oraz zaniedbywany obszar podczas konstruowania układów hydraulicznych.

Każdy płyn jest narażony na zanieczyszczenie, przy czym zanieczyszczenia stałe są najczęstszą przyczyną nieoczekiwanych uszkodzeń elementów lub awarii układów hydraulicznych. Poziom potencjalnych uszkodzeń jest zależny od kilku czynników:

  • Rozmiar zanieczyszczenia
  • Ilość zanieczyszczeń
  • Twardość materiału oraz kształt zanieczyszczenia
  • Tolerancja podzespołów
  • Ciśnienie robocze oraz wartość przepływu


Olej w układzie hydraulicznym

Nie trzeba więc mówić, że to środowisko pracy, w jakim pracuje dany układ hydrauliczny, generuje wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, o zróżnicowanym rozmiarze, które bez odpowiedniej profilaktyki, konserwacji oraz monitorowania, może prowadzić do stopniowego lub nagłego uszkodzenia maszyny. Musisz brać pod uwagę nie tylko czynniki zewnętrzne.

Zależy Ci na czystym układzie hydraulicznym? Zacznij od początku – od wstępnego napełniania układu olejem. Zazwyczaj nowy olej nie jest wystarczająco czysty i podczas napełniania układu, konieczne jest przepuszczenie go poprzez agregat filtrujący. Tutaj znajdziesz odpowiedni agregat filtrujący.

Samo wypełnienie układu hydraulicznego czystym olejem, nie wystarczy. Olej powinien być filtrowany również podczas pracy układu, przy pomocy tzw. filtrów „in-line”. Często możemy zauważyć, że układy hydrauliczne w zastosowaniach mobilnych oraz przemysłowych, nie są wyposażone w odpowiednie systemy filtracji cieczy. Poprawnie dobrany system filtrujący układu hydraulicznego ma kluczowe znaczenie w zapewnieniu długiej żywotności oraz poprawnemu działaniu elementów układu, takich jak pompy, zawory, czy też silniki.


Wybierz najlepsze filtry

Należy wziąć pod uwagę to, że koszt usunięcia zanieczyszczeń z układu hydraulicznego może wynieść nawet 5 razy więcej, niż wcześniejsze wprowadzenie środków zapobiegawczych pozwalających na utrzymanie układu w czystości. Dlatego warto się upewnić, czy aby na pewno twoje maszyny rolnicze są wyposażone w najlepsze filtry do danej pracy.

Oczywiście, nawet przy częstym serwisowaniu, konserwacji oraz doborze najlepszych filtrów dla każdego z elementów układu, mogą pojawić się zanieczyszczenia. Jest to spowodowane faktem, iż nawet zużywanie się komponentów układu, może doprowadzić do zanieczyszczenia cieczy roboczej, co w rezultacie będzie skutkowało wzrostem ryzyka nieefektywnej pracy urządzeń lub nawet ich awarii.


Monitorowanie poziomu zanieczyszczeń – czy warto?

Produkty do kontroli zanieczyszczeń są doskonałym rozwiązaniem do monitorowania poziomu czystości oleju. Komponenty w wersji „in-line” są zaprojektowane w taki sposób, aby były na stałe zainstalowane w układzie w celu analizowania cieczy w trybie ciągłym lub wtedy kiedy jest to konieczne, podczas gdy wersje przenośne są idealne do miejscowych analiz „w polu”. Tutaj znajdziesz szeroki asortyment z zakresu elementów pomiarowych oraz kontrolnych.

Tym, co powstrzymuje wielu rolników oraz przedsiębiorców od inwestowania w odpowiednie systemy kontroli zanieczyszczeń, jest nie tylko niedoszacowanie ryzyka i kosztów jakie mogą ponieść podczas eksploatowania maszyn na zabrudzonym oleju, ale również branie pod uwagę ceny wyposażenia monitorującego. Czy warto? Odpowiedź brzmi „Jak ważna dla twojej firmy jest ciągła dostępność oraz niezawodność danej maszyny?”. Chodzi o zrównoważenie ryzyka względem kosztów. Na przykład: nieoczekiwana awaria kombajnu zbożowego, która pojawi się w połowie przejazdu zaraz po rozpoczęciu koszenia będzie kosztowała dużo więcej w przeliczeniu na przestoje i opóźnienia w żniwach oraz rachunki  za naprawy samego kombajnu, niż wyniósłby koszt urządzenia pomiarowego. W przypadku mniej ważnych urządzeń, dobrze opracowany harmonogram konserwacji oraz inwestycja w najlepsze filtry w celu utrzymania układu w czystości, może okazać się bardziej rozważnym podejściem z finansowego punktu widzenia.

Nie musisz sam podejmować tych decyzji. Zaufaj swojemu dostawcy. Odszukaj instrukcję obsługi OEM. A następnie zadzwoń do swojego Doradcy Biznesowego lub Specjalisty ds. Produktu z firmy Kramp, aby uzyskać rzetelne oraz profesjonalne porady obejmujące cały zakres z asortymentu filtracji – jesteśmy tu by pomóc.

Udostępnij
Tony Couch

Autorem artykułu jest

Tony Couchknowledgecenter@kramp.com