Jak przedłużyć żywotność wałka PTO?

Zespół redakcyjny|4 min. – czas czytania

Konserwacja, przeglądy i czyszczenie: te trzy czynności mają duży wpływ na funkcjonowanie wałka przekaźnika. Postępuj zgodnie z poniższymi pięcioma wskazówkami, a przedłużysz żywotność wałka.


1. Utrzymuj wałek przekaźnika w czystości

To najważniejsza i najprostsza zasada konserwacji i użytkowania wałka: należy go regularnie czyścić. Choć czyszczenie podpowiada choćby zdrowy rozsądek, niektórzy ludzie po odłączeniu po prostu kładą go na ziemi. W takiej sytuacji przylgnie do niego dużo brudu i piasku, zwłaszcza jeśli był niedawno smarowany. Wszelkie drobiny pozostawione na wałku spowodują zużycie następnego sprzęgła, ponieważ piasek i smar razem stanowią idealną pastę ścierną.


2. Prawidłowo odkładaj wałek przekaźnika

Wiele maszyn ma odpowiednie miejsca przeznaczone do zawieszenia lub umieszczenia wałka. Korzystaj z nich! Jeśli maszyna nie ma wspornika do zawieszenia wałka, rolnicy często używają łańcucha zabezpieczającego z pokrywy. Łańcuch ten zapewnia, że osłona się nie obraca, ale oczywiście nie nadaje się do dźwigania całego ciężaru wałka; ma na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników maszyn. Jeśli na twojej maszynie nie ma miejsca na zawieszenie wałka, możesz po prostu użyć wspornika lub łańcucha, byle utrzymać go nad ziemią.


3. Smarowanie to podstawa

Dotyczy to zarówno profili, jak i innych części wałka przekaźnika, takich jak sprzęgła i przeguby. Niestety, te niezbędne prace konserwacyjne są czasami pomijane, zwłaszcza jeśli smarowniczka znajduje się w słabo dostępnym miejscu. Przeciętna smarownica wypuszcza na skok pompy ok. 3 gramy smaru. W przypadku przegubów stosuje się 15 gramów, w przypadku osłon 6 gramów, a w przypadku rur 15 gramów. Częstotliwość smarowania wałka różni się w zależności od marki i części. Zalecenia mogą się różnić – niektóre zalecają smarowanie co 8 godzin pracy, a inne co 250.


4. Dokręć i poluzuj sprzęgło cierne

Wiele maszyn jest używanych tylko przez krótki okres w roku, później są nieaktywne przez dłuższy okres. W przypadku sprzęgła ciernego przed pierwszym uruchomieniem niezbędne jest przewietrzenie. Przyczyną tego jest potencjalne gromadzenie się wilgoci lub rdzy, które powodują sklejanie się tarcz sprzęgła. Może to uniemożliwić prawidłowe działanie sprzęgła ciernego i spowodować uszkodzenie maszyny lub napędu. Jak można temu zapobiec? Przed poluzowaniem jakichkolwiek sprężyn dociskających należy zapisać długość każdej sprężyny, umożliwi to przywrócenie sprzęgła do pierwotnego ustawienia. W przypadku sprzęgła ze sprężynami śrubowymi należy następnie poluzować nakrętki sprężyn dociskających, aby umożliwić zwolnienie płytek. Jednak w przypadku sprzęgła lub zespołu sprzęgła ze sprężyną talerzową konieczne byłoby dokręcenie nakrętek tylko na pakiecie, aby zwiększyć siłę nacisku. Pamiętaj, że nie musisz zapewniać całkowitego luzu. Wystarczy, aby sprzęgło łatwo się ślizgało. Po wykonaniu tych czynności upewnij się, że znajdujesz się w wolnej przestrzeni i z dala od postronnych osób lub zwierząt. Należy uruchomić maszynę na krótką chwilę tak, aby sprzęgło miało jak się ślizgać. Powinno to oczyścić płytki na tyle, aby były wolne od zanieczyszczeń i wilgoci. Następnie trzeba poczekać, aż sprzęgło ostygnie. Wówczas można ponownie naciągnąć sprężyny dociskające do ich pierwotnej długości.


5. Przestrzegaj maksymalnego kąta pracy

Wałki przekaźnika są przeznaczone do przenoszenia mocy i łączenia na określoną odległość i kąt. Są tu jednak pewne granice. Wał przekaźnika wykorzystujący standardowe przeguby Cardana może pracować pod maksymalnym kątem 25° podczas pracy ciągłej. Na bardzo krótki moment ten kąt można zwiększyć do 45°. Dostępne są złącza szerokokątne do pracy z szerszymi kątami. Są one najlepiej przystosowane do zastosowań typu dyszel, a nie do trzypunktowego układu zawieszenia i pracują pod kątem 25° podczas pracy ciągłej. W przypadku pracy krótkotrwałej kąt może wynosić od 70° do 80°, na przykład podczas skręcania. Długotrwała, ciągła praca pod zbyt dużym kątem znacznie skraca żywotność, szczególnie w przypadku przegubów szerokokątnych.


Wałki przekaźnika dostępne w sklepie Kramp

Na ofertę wałków przekaźnikowych w Kramp składają się najlepsze marki Walterscheid i Bondioli & Pavesi: są to liderzy na rynku europejskim. Jeśli szukasz ekonomicznej alternatywy, możesz wypróbować naszą własną, bardzo opłacalną markę – gopart. Poznaj nasz asortyment wałków przekaźnika klikając tutaj. Jeśli jesteś klientem detalicznym wały znajdziesz w sklepie internetowym www.grene.pl i w sklepach Grene w całej Polsce.


Chcesz dowiedzieć się więcej?

Specjalista ds. Produktu Kramp posiada fachową wiedzę na temat maszyn rolniczych i towarzyszących im części. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wałkach przekaźnika lub innym sprzęcie rolniczym, skontaktuj się z nim.

Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo i chciałbyś dołączyć do grona klientów Kramp – kliknij tutaj. Jeśli jesteś klientem detalicznym Kramp zaprasza Cię do odwiedzenia sklepów Grene i Powered by Kramp w całej Polsce.


Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com