Jak przygotować swój sprzęt do sezonu ogrodowego?

Zespół redakcyjny|5 min. – czas czytania

Aby w pełni zadbać o ogród wiosną i latem, przygotuj swój sprzęt do pracy. Pamiętaj, że sprawne urządzenie jest wyznacznikiem efektywności. Poza tym, w pełni przygotowane maszyny poprawią nie tylko wygląd Twojego ogrodu, ale sprawią, że komfort i przyjemność z użytkowania będą zdecydowanie większe.


Przed przystąpieniem do prac ogrodniczych w sezonie wiosennym koniecznie sprawdź kondycję urządzeń, z których będziesz korzystał. Pamiętaj, że nie tylko dolanie paliwa, czy oczyszczenie kosiarki z garażowego kurzu wystarczy, aby cieszyć się bezawaryjnością przez cały czas. Odpowiedni dobór materiałów eksploatacyjnych, konserwacja, czy wymiana podstawowych części, może okazać się cenniejsza niż myślisz.

Sprawdź, jak postępować z urządzeniami najczęściej wykorzystywanymi podczas prac ogrodniczych.


1. Kosiarka trawnikowa

Kosiarka to najpopularniejsze urządzenie wykorzystywane do cięcia trawy. Możemy wyróżnić wiele rodzajów maszyn, które sprawnie uporają się z przerośniętym trawnikiem. Wśród nich znajdziesz klasyczne kosiarki z silnikiem spalinowym, elektrycznym, czy cieszące się coraz większą popularnością futurystyczne kosiarki akumulatorowe. Spośród wszystkich urządzeń dostępnych na rynku, możemy wyodrębnić takie, które poza podstawową funkcjonalnością, posiadają szereg udogodnień poprawiających komfort oraz ergonomię. Kosiarki z funkcją mulczowania trawnika, wyrzutem bocznym, napędem, czy rozruchem elektrycznym są bardzo popularne i ogólnodostępne. Pamiętaj, że każdy element wymaga konserwacji i doglądania, abyś mógł cieszyć się jego bezawaryjnością.


Silnik

Zacznijmy od silnika. Jednostka napędowa kosiarki to serce całego urządzenia. Przed przystąpieniem do pracy powinieneś, w przypadku urządzeń spalinowych, skontrolować poziom i stan oleju silnikowego. Jeśli po całym poprzednim sezonie użytkowania, nie dokonałeś wymiany oleju, podstawą będzie jego wymiana przed następnym okresem koszenia. Pamiętaj, aby najpierw pozbyć się starego oleju. W tym celu najlepiej użyć odciągarki do oleju. Po opróżnieniu należy uzupełnić układ nowym olejem zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne, aby stan uzupełnionego oleju był zgodny ze wskaźnikiem znajdującym się na bagnecie korka zamykającego kanał wlewowy. W naszej ofercie znajdziesz odpowiednie oleje silnikowe, niezbędne do przeprowadzenia tej czynności:

Kontrola i wymiana filtra powietrza

Pamiętaj również o kontroli i wymianie filtra powietrza. Jeżeli filtr jest zabrudzony, bądź uszkodzony, nie zwlekaj z założeniem nowego. Jego wymiana pozwoli dostarczyć do gaźnika odpowiednią dawkę czystego powietrza, co w efekcie będzie skutkowało prawidłową pracą silnika. Jeśli masz problem z uruchomieniem kosiarki, może się okazać, że przyszła również pora na wymianę świecy zapłonowej, która po wielu sezonach pracy mogła się zwyczajnie zużyć. Uszkodzona świeca zapłonowa nie będzie wytwarzała iskry, która inicjuje proces spalania w komorze silnika. Krótko mówiąc, bez iskry silnik nie będzie pracował.

Nóż tnący

Kolejną czynnością, którą należy wykonać jest sprawdzenie stanu noża tnącego. W tym celu należy podnieść kosiarkę lub przechylić ją na tylne kółka (w przypadku urządzenia spalinowego), aby nie wylać oleju z miski olejowej. Należy skontrolować jego ostrość, oraz kompletność. Jeśli nóż tnący ma wyraźne uszkodzenia i ubytki, powinno się go niezwłocznie wymienić na nowy, aby nie uszkodzić wału napędowego kosiarki. Jeśli nóż jest tylko stępiony, koniecznie zdejmij go z urządzenia i naostrz. Pamiętaj o odpowiednim wyważeniu noża tnącego. Jest ono konieczne, ponieważ nierówny nóż, może spowodować uszkodzenie silnika. Ważne, aby sprawdzić stan piasty do której mocuje się nóż. Piasta musi być cała, z kompletnymi zabezpieczeniami (nieuszkodzona). Proces sprawdzania stanu noża i piasty dotyczy wszystkich kosiarek trawnikowych. Konserwację noża i piasty przeprowadzaj zawsze przy zdjętej fajce świecy zapłonowej. To dzięki tym elementom urządzenie spełnia swoją podstawową funkcję, jaką jest cięcie. Noże i piasty do kosiarek możesz znaleźć w naszej ofercie.

Co dalej?

W przypadku kosiarek o napędzie akumulatorowym, niezbędne jest wcześniejsze naładowanie akumulatora. Tą czynność wykonuj również w okresie zimowym, podczas przechowywania kosiarki. W tym czasie akumulator powinien znajdować się poza urządzeniem w pomieszczeniu z dodatnią temperaturą, nienarażony na czynniki atmosferyczne. Co jakiś czas należy podłączyć akumulator do ładowarki w celu podtrzymania jego poziomu naładowania. Akumulatory, których napięcie spada do wartości krytycznych przechodzą w stan „uśpienia” i ponowne próby ich naładowania mogą okazać się nieskuteczne.

Sprawdź stan napędu kosiarki (paska, jeśli jest widoczny), linek i cięgieł (ich stan i działanie), czy kondycję obudowy. Jeśli obudowa będzie uszkodzona, praca kosiarką może być niebezpieczna. Jeżeli zbierasz trawę do kosza, pamiętaj aby był zamocowany poprawnie i nie nosił śladów uszkodzeń. Nie koś z podniesioną osłoną tylnego wyrzutu bez zamontowanego kosza. Gałęzie i kamienie wyrzucane przez nóż spod kosiarki są jak pociski, które z łatwością mogą zrobić Ci krzywdę. Pamiętaj, bezpieczeństwo ponad wszystko!

Wszystko co powinieneś sprawdzić, wymienić, czy naprawić zostało przez Ciebie zrobione. Ruszaj do pracy i ciesz się pięknym ogrodem!



2. Traktor ogrodowy

Traktory ogrodowe, to urządzenia przeznaczone do pracy na większych areałach. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób posiadających wielkopowierzchniowe parki, sady, czy ogrody. Tego typu urządzenia wykorzystuje się nie tylko do koszenia trawy. Stanowią doskonałe narzędzie podczas wykonywania innych prac ogrodniczych. Traktor to urządzenie, dzięki któremu z powodzeniem odśnieżysz swój podjazd, rozsiejesz nawóz, czy przetransportujesz materiał przy użyciu przyczepki. W dobie wzmożonego rozwoju technologicznego, producenci stawiają na coraz to nowsze udogodnienia, funkcjonalności i wyposażenie tych urządzeń. Wśród wielu wiodących producentów dostępnych na rynku, możemy wyróżnić kilka marek, które proponują już traktory zasilane akumulatorami, w związku z czym konserwacja i obsługa tych urządzeń jest zdecydowanie bardziej ograniczona.

Olej

Należy pamiętać o podstawach konserwacji i przygotowaniu podzespołów do prac sezonowych. Tak jak w przypadku kosiarek, o których wspominaliśmy wyżej, ważnym krokiem jest sprawdzenie i wymiana oleju silnikowego. W przypadku traktorów jest to łatwiejszy proces, gdyż spust oleju silnikowego znajduje się pod silnikiem. Pamiętaj o wymianie filtra olejowego. W traktorach ogrodowych filtr olejowy to dość powszechny element. Każdorazowo przy wymianie oleju silnikowego należy wymienić również filtr. Analogicznie do kosiarek spalinowych, niezbędna będzie również kontrola czystości filtra powietrza i jego ewentualna wymiana, ostrość i wyważenie noży oraz ogólna ocena prawidłowości działania innych podzespołów.

Akumulator

W przypadku tego typu urządzeń istnieją również inne podzespoły i elementy wymagające szczegółowej kontroli przed przystąpieniem do pracy. Pamiętaj o skontrolowaniu stopnia naładowania akumulatora. Bez w pełni sprawnego akumulatora, rozruch urządzenia może okazać się problematyczny, bądź wręcz niemożliwy. Zachęcam również do sprawdzania stanu naładowania i w razie konieczności doładowania akumulatora w okresie zimowym. Jeśli zauważysz konieczność jego wymiany na nowy, możesz skorzystać z oferty Kramp. Traktory w większości przypadków posiadają ogumienie pneumatyczne. Sprawdź stan ciśnienia w oponach przed pierwszym koszeniem. Oceń również stan pasków napędowych oraz jeśli jest taka możliwość nasmaruj wszystkie przeguby i zwrotnice smarem. Ze względów bezpieczeństwa dobrze jeśli sprawdzisz również prawidłowość działania czujników i zabezpieczeń w Twoim traktorze,np. czujnik założenia kosza, czujnik nacisku siedzenia itp.

Po sprawnym wykonaniu niezbędnych czynności możesz z powodzeniem ruszyć do pracy. Koszenie trawnika traktorkiem, to nie tylko dobrze wykonana robota, ale też świetna zabawa.



3. Kosa i podkaszarka

Doskonałym uzupełnieniem dla klasycznych kosiarek trawnikowych są kosy, podkaszarki i trymery do precyzyjnego dokaszania trawnika. Te urządzenia świetnie sprawdzą się podczas przycinania krawędzi trawnika, do których nie jesteś w stanie dojechać konwencjonalną kosiarką, czy traktorkiem. Są również doskonałym rozwiązaniem do pracy na dużych, często porośniętych sadach, czy łąkach, gdzie praca traktorem lub kosiarką spalinową jest niemożliwa, bądź nieefektywna. Kosy to doskonałe narzędzia do pracy na dużych nierównościach. Ze względu na konstrukcję silnika, mogą pracować w wielu płaszczyznach, bez żadnych problemów. Sprawdzą się również świetnie jako w pełni mobilne urządzenia, konieczne do wykorzystania poza domem. Można je transportować w zdecydowanie łatwiejszy sposób niż traktor, czy kosiarkę.

Silnik

Pamiętaj, że kosy i podkaszarki są również bardzo wrażliwe na wszelkie niedopatrzenia i nie wybaczają błędów w serwisowaniu, konserwacji i użytkowaniu. Aby zachować pełną funkcjonalność urządzeń musisz zadbać o kilka podstawowych elementów, które tylko dzięki swojej sprawności w stu procentach spełnią powierzone zadanie, jakim jest cięcie trawy. Silnik, jako jednostka napędowa to tak jak w przypadku kosiarki podstawowy element urządzenia. Generuje on moment obrotowy, który zostaje przekazany na narzędzie tnące którym może być głowica, tarcza tnąca, czy nóż. Analogicznie jak w przypadku innych urządzeń musisz pamiętać o kilku ważnych elementach wymagających konserwacji lub wymiany. Filtr powietrza, czy świeca zapłonowa to podstawowe części podlegające wymianie przed sezonem koszenia. Pamiętaj, że kosy spalinowe to urządzenia najczęściej pracujące na mieszance paliwowo-olejowej, nie na czystej benzynie. W ofercie Kramp znajdziesz odpowiedni olej do mieszanki paliwowo olejowej. Nie zapominaj o tym ważnym elemencie. Dzięki stosowaniu mieszanki unikniesz uszkodzeniu silnika. Jeśli zauważysz również, że filtr paliwa nie spełnia swojej funkcji, również nie zwlekaj z jego wymianą na nowy.

Narzędzie tnące

Kolejnym elementem, który bezwzględnie zasługuje na szczególną uwagę w przypadku tego typu urządzeń jest narzędzie tnące. Jeśli używasz głowicy tnącej, a koszenie odbywa się przy pomocy żyłki tnącej, pamiętaj że głowica zawsze musi być czysta, niezapiaszczona i wyważona, żeby kosa nie dostawała dodatkowych wibracji. Wibracje są przenoszone na uchwyt, co zdecydowanie obniża komfort oraz może prowadzić do uszkodzenia urządzenia. Zwróć uwagę na osłonę narzędzia tnącego. Powinna zawsze znajdować się w tym samym miejscu, nie może być uszkodzona. Jest to podstawowa bariera ochronna dla operatora. W przypadku cięcia żyłką, na osłonie zawsze powinien znajdować się nożyk odcinający nadmiar żyłki. Sama głowica powinna być szczelnie zamknięta i dokładnie osadzona w urządzeniu. Nie używaj metalowych żyłek w głowicach koszących! Są one niebezpieczne i wręcz zakazane.

Jeśli teren, na którym pracujesz wymaga użycia noża, trójzębu lub tarczy zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Tarcze, noże i inne narzędzi stalowe powinny być ostre, wyważone i nieskorodowane. Ich zamocowanie na kosie spalinowej (głównie w przypadku urządzeń spalinowych używa się tego typu narzędzi) powinno być zgodne z instrukcją użytkowania urządzenia i zaleceniami producenta. Nie pracuj stalowym narzędziem tnącym bez osłony! Nie bagatelizuj również własnego bezpieczeństwa. Używaj środków ochrony indywidualnej. Praca w nausznikach, osłonie twarzy, czy okularach, to nic złego. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa używaj szelek i pasów nośnych przeznaczonych do pracy kosą.  

Kiedy w pełni przygotujesz swoje urządzenie i zabezpieczysz samego siebie, możesz zacząć likwidować niechcianą trawę i chwasty przy pomocy kosy, czy podkaszarki.



4. Urządzenia pomocniczce

W związku z tym, że dbanie o ogród, to nie tylko koszenie trawnika, powinieneś skupić się również na przeglądzie innych urządzeń. Wiele z nich wykorzystujesz właśnie w tym okresie, a po sezonie odwieszasz „na kołek” w garażu. Każde urządzenie mechaniczne potrzebuje podstawowej konserwacji i jeśli wymaga tego sytuacja, niezbędnych napraw. Większość urządzeń spalinowych wymaga podobnej konserwacji i przeglądów. Podstawowe podzespoły, takie jak filtry, olej, świeca, czy odpowiednio przygotowane narzędzie robocze powinny być zawsze wymienione lub naprawione przed przystąpieniem do pracy. W przypadku nożyc do żywopłotu, ważne jest odpowiednie naostrzenie zębów tnących i w miarę możliwości utrzymanie ich w czystości. Częstym przypadkiem jest zabrudzenie żywicą, która po dłuższym czasie zastyga na urządzeniu i skleja ze sobą listwy tnące. Kramp ma na to rozwiązanie – sprawdź. Równie potrzebnym narzędziem są pilarki, które służą do ścinki drzew, czy gałęzi. Powinny one zawsze posiadać odpowiedną prowadnicę i łańcuch tnący, którego zęby tnące są dobrze naostrzone.


5. Podsumowanie

Aby zapewnić sobie odpowiedni komfort i efektywność pracy podczas wiosennych porządków, dbaj o swoje urządzenia. Nie zapominaj również o sobie samym i własnym bezpieczeństwie. Sukcesem dobrze wykonanej pracy jest odpowiednio przygotowane narzędzie i bezpieczny operator. Powodzenia w ogrodzie!

Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com