Konserwacja akumulatorowych narzędzi ogrodowych: Nasze porady!

Zespół redakcyjny|10 min. – czas czytania

W sektorze „ogród i park” posiadanie niezawodnych i trwałych narzędzi akumulatorowych ma zasadnicze znaczenie dla niczym niezakłóconego, skutecznego przebiegu prac. W firmie Kramp rozumiemy, jaką wartość ma inwestowanie w wysokiej jakości narzędzia elektryczne i ręczne oraz zapewnienie ich trwałości. 

Chcielibyśmy przedstawić Ci garść cennych porad, które można przekazywać klientom, aby mogli w pełni wykorzystać możliwości swoich akumulatorowych narzędzi ogrodowych i zapewnić im długą żywotność. Te porady nie tylko zwiększą zadowolenie klienta, ale też przyczynią się do zachowania wartości ich inwestycji.

1. Prawidłowe użycie narzędzi akumulatorowych

Doradzaj swoim klientom, aby używali narzędzi akumulatorowych zgodnie z ich przeznaczeniem. Zbyt duża siła, skręcanie lub nacisk mogą spowodować uszkodzenie narzędzia i zmniejszyć jego żywotność. Przypominaj im, aby zawsze dobierali właściwe narzędzie do konkretnego zadania. Służy to nie tylko bezpieczeństwu, ale też wydłuża okres trwałości narzędzi akumulatorowych.

2. Regularna konserwacja ma kluczowe znaczenie

Istotne jest, aby starannie czyścić narzędzia akumulatorowe po każdym użyciu, w razie konieczności należy oczyścić je z piasku i kurzu, ewentualnie opłukać wodą i zawsze przed i po użyciu należy smarować ruchome części. Zwłaszcza w przypadku nożyc do żywopłotu obecność kurzu w osprzęcie tnącym może mieć znaczący wpływ na wydajność akumulatora. W dodatku należy regularnie czyścić otwory na chłodzące powietrze w urządzeniach, używając sprężonego powietrza. 

Ważne jest też, aby narzędzia do cięcia (noże, łańcuchy i ostrza) w nożycach do żywopłotu, piłach łańcuchowych i kosach były zawsze ostre. To nie tylko poprawia okres eksploatacji akumulatora, ale też zwiększa żywotność urządzenia. Istotne jest również używanie odpowiedniego smaru do łańcucha w akumulatorowej pile łańcuchowej.

3. Prawidłowe przechowywanie  

Doradzaj swoim klientom, aby przechowywali narzędzia w miejscu suchym i dobrze wietrzonym takim jak warsztat lub szopa. Metale są wrażliwe na działanie wilgoci i mogą rdzewieć. Aby temu zapobiec, jeśli narzędzia nie będą używane przez dłuższy okres Twoi klienci mogą nałożyć na nie powłokę ochronną,. Mogą na przykład stosować nasz preparat wielofunkcyjny Multispray, który zapobiega rdzewieniu. 

4. Dbałość o akumulator 

Oto kilka kluczowych porad, które warto zapamiętać, aby uzyskać optymalne działanie akumulatora:

  • Przed ładowaniem akumulatora należy odczekać, aż ostygnie (chyba że ładowarka ma chłodzenie)
  • Ładować w temperaturze pokojowej, w przedziale od 10°C do 40°C
  • Po naładowaniu akumulatora wyjąć go z ładowarki, aby nie doszło do nadmiernego naładowania
  • Zakładać pokrywę ochronną lub zostawiać akumulator w urządzeniu, aby nie doszło do zwarcia

Doradź specjalistyczne podejście do każdego rodzaju akumulatora:

Rodzaj akumulatoraPorady dot. ładowaniaPrzechowywanie w czasie bezczynności
Akumulatory Ni-Cd i NiMHDoładować tylko przy wyraźnym spadku mocyCałkowicie rozładować na okres bezczynności od 6 miesięcy w górę
Akumulatory litowo-jonoweMożliwe jest ładowanie przerywaneCzęściowo rozładowane (ok. 80%) na okres bezczynności od 6 miesięcy w górę

4.1. Maksymalne wydłużenie żywotności akumulatora

Możesz przekazywać swoim klientom poniższe porady, jak wydłużyć okres trwałości akumulatora:

  • Unikanie nadmiernego ładowania i uszkodzenia: Urządzenie powinno pracować bez nadmiernego nacisku, a akumulator należy chronić przed wodą i wilgocią, zwłaszcza, gdy jest mokro.
  • Przechowywanie akumulatora: Akumulator należy przechowywać pod urządzeniem albo umieszczać w ładowarce, gdy nie jest używany, tak aby był całkowicie naładowany.
  • Zamiana akumulatorów: Należy regularnie zmieniać akumulatory w czasie pracy, aby zapobiegać ich przegrzewaniu się i zwiększać ich żywotność.
  • Ładowanie w pomieszczeniu zamkniętym: Ładowanie akumulatora w pomieszczeniu zamkniętym i w odpowiedniej temperaturze stwarza kontrolowane warunki, co jest korzystne dla akumulatora. 
  • Stosowanie falownika: Nie należy podłączać ładowarki do transformatora podwyższającego napięcie, dynama ani źródła prądu stałego, aby jej nie uszkodzić. Można używać falownika, jeśli mamy do niego dostęp, ponieważ falownik koryguje kształt fali.
  • Utylizacja akumulatora: Na koniec okresu eksploatacji akumulatorów należy postępować z nimi jako odpadami niebezpiecznymi lub zwrócić je do dealera. Zapewnia to optymalną wydajności akumulatora, dłuższą żywotności oraz użytkowanie w sposób świadomy ekologicznie.

Udostępnij ten artykuł swoim klientom!

Rozpowszechnij ten artykuł pośród swoich klientów za pośrednictwem swojej strony internetowej, biuletynów, platform mediów społecznościowych i innych używanych przez siebie kanałów komunikacyjnych. Razem możemy poprawić ogólne wrażenia klientów i wykazać wartość naszych produktów i usług.

Masz pytania? 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat konserwacji akumulatorowych narzędzi ogrodowych, zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą ds. produktu, możesz również napisać e-mail do naszego centrum wiedzy. Szukasz produktów wspomnianych w tym artykule, ale nie masz konta? Znajdź dealera firmy Kramp w pobliżu.

Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com