Pas klinowy napędza Twoją maszynę. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Thomas Velghe|6 min. – czas czytania

Pasy klinowe są bardzo ważnym elementem układów napędowych w maszynach rolniczych, np. kombajnach zbożowych i sieczkarniach. Sprawdzenie ich stanu i napięcia jest istotną czynnością, którą należy wykonywać każdorazowo przed sezonem, jest to również kluczowe podczas codziennej kontroli maszyny. Oferujemy kilka porad, jak to zrobić i jak wybrać odpowiedni pas.

Pas klinowy ma przekrój trapezowy i jest zbudowany jako tzw. obręcz bez końca. Kształt ten zapewnia wysoką wartość siły tarcia przy niskim napięciu wstępnym paska. Często w jednej przekładni stosuje się kilka pasów klinowych w celu przeniesienia większej mocy przy dużych prędkościach, np. w kosiarkach do trawy lub sieczkarniach polowych. Z kolei kilka pasów klinowych o tej samej długości, połączonych elastyczną nakładką, nazywamy paskami przegubowymi. Mogą one przenosić większe obciążenia niż np. pasy klasyczne lub wąskoprofilowe o tej samej szerokości krawędzi.

Sprawdź napięcie i zużycie

Kiedy sprawdzamy napięcie pasów, muszą one być oczywiście napięte. W przypadku niektórych zespołów maszyn, np. młocarni, są one luzowane przy niepracującym silniku. W instrukcji obsługi znajduje się procedura wyłączenia maszyny bez luzowania pasów.

W wielu nowszych systemach maszyn prawidłowe napięcie pasa jest zapewniane przez automatyczny napinacz sprężynowy. W takich przypadkach konieczne jest również okresowe sprawdzanie napięcia pasa i wskaźników jego stanu.

Zbyt małe napięcie powoduje ślizganie się pasa – często tylko przy pracy maszyny pod pełnym obciążeniem. Jest to przyczyną nieprawidłowej pracy napędzanych urządzeń. Najgorsze jest to, że ślizgający się pas bardzo się nagrzewa, może zacząć się palić i w ten sposób spowodować pożar. Ponadto, pas jest przystosowany do pracy w maksymalnej temperaturze 70-80°C (w niektórych przypadkach nawet do 100°C). Powyżej tej wartości pasy zużywają się szybciej.

Nadmierne napięcie skraca żywotność pasa, powoduje jego pękanie oraz znacznie szybsze zużycie łożysk koła pasowego, gdyż będą one pracować pod zbyt dużym obciążeniem. W przypadku wyposażenia w automatyczny napinacz nie ma problemów z prawidłowym napięciem, ponieważ prawidłowe napięcie zapewnia sprężyna.

Do wymiany kwalifikuje się pas nadmiernie napięty (zwykle powyżej 1,5% długości), z pęknięciami lub wystającymi włóknami.

Do wymiany kwalifikuje się pas nadmiernie napięty (zwykle powyżej 1,5% długości), z pęknięciami lub wystającymi włóknami.

Warto wiedzieć, że dany pas może być oferowany w kilku wersjach jakościowych. Niektórzy producenci sprzedają nawet trzy wersje pasów klinowych, np. standardowy, wzmocniony i super (oznaczone odpowiednio zielonym, żółtym i czerwonym napisem). Różnice jakościowe między tymi typami pasów wynikają z dopuszczalnych prędkości, odporności na temperaturę i przeciążenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku maszyn rolniczych, ponieważ muszą one być wysoce odporne na oleje, smary i tłuszcze mineralne. W praktyce zastosowanie pasa wyższej jakości oznacza zazwyczaj dłuższą żywotność.

Sprawdź napięcie i zużycie

Kiedy sprawdzamy napięcie pasów, muszą one być oczywiście napięte. W przypadku niektórych zespołów maszyn, np. młocarni, są one luzowane przy niepracującym silniku

Udostępnij
Thomas Velghe

Autorem artykułu jest

Thomas Velgheknowledgecenter@kramp.com