Pompa nawadniająca - jak wybrać i jak konserwować?

Annemiek Dubbe|4 min. – czas czytania

Jak się dowiedzieć, która pompa nawadniająca jest najlepsza? Co należy wziąć pod uwagę przy jej wyborze? Od regulacji aż po konserwację – wyjaśniamy!


Która pompa jest odpowiednia do danej sytuacji?  
Wybierając pompę, weź pod uwagę wielkość ogrodu lub pola. Samozasysająca pompa strumieniowa jest odpowiednim rozwiązaniem dla typowego ogrodu. Na nieco większym polu lub w przypadku szkółki przy użyciu większych dysz nawadniających, dobrym wyborem jest większa, nie samozasysająca pompa odśrodkowa. Jeśli używasz dużego bębna nawadniającego, wybierz pompę głębinową.

Wybierz pompę o odpowiedniej wydajności – nie za niskiej i nie za wysokiej. Pompa o zbyt małej wydajności nie osiągnie wymaganego ciśnienia i litrów na godzinę, a pompa o zbyt dużej wydajności nie zapewni odpowiedniego odprowadzania, przez co wirnik będzie tkwił w wodzie. To powoduje kawitację, ciśnienie w pompie jest wtedy niższe niż ciśnienie pary cieczy. Powoduje to pojawienie się pęcherzyków powietrza lub gazu w pompie, które następnie implodują. W efekcie dochodzi do uszkodzenia pompy.

Aby wybrać odpowiednią pompę, należy wiedzieć, jaki jest spadek ciśnienia. W zależności od, na przykład, liczby i typów dysz, określa się litry na godzinę. Dystans osiągany przez strumień wody jest określany względem dysz przy określonym ciśnieniu. Jest to suma łącznej liczby pożądanych litrów przy określonym ciśnieniu. Zamiast wybierać dużą pompę, możesz zdecydować się na opryskiwanie w dwóch lub więcej sekcjach, dzięki czemu można użyć pompy o mniejszym rozmiarze


Jaki jest najlepszy sposób regulacji pompy?
Czy twoja pompa ma hydrofor lub inny automatyczny wyłącznik? Z hydroforem, z przełącznikiem ciśnieniowym lub regulatorem ciśnienia, pompa włącza się, gdy ciśnienie w układzie spadnie poniżej zadanej wartości. Z kolei wyłącza się wówczas, gdy osiągnie maksymalną zadaną wartość.

W przypadku regulacji częstotliwości wystarczy samemu ustawić ciśnienie. Pompa utrzymuje zadane ciśnienie w całym układzie, niezależnie od pobranych litrów. Gdy wody jest mało, pompa działa wolniej i dlatego zużywa mniej energii.


Co właściwie oznacza wysokość ssania? 
Wysokość ssania to wysokość od poziomu wody do poziomu pompy. Wynosi maksymalnie 8 metrów. Jednak pamiętajmy! Po włączeniu pompy w starszej studni może dojść do spadku poziomu wody. Zmieni się wówczas również wysokość ssania.


Jak dbać o pompę latem i zimą?

Lato:
W suche lato pompa zraszacza pracuje dużo więcej. Dlatego upewnij się, że prawidłowo zainstalowałeś pompę. Ważne jest, aby zasysała wystarczającą ilość wody i zero powietrza. Powietrze w przewodzie ssawnym zawsze powoduje problemy i pompa nigdy nie osiągnie pożądanego ciśnienia i wydajności. Wybierz również pompę odpowiednią do okoliczności. Pompa odśrodkowa może zasysać wodę z głębokości do ośmiu metrów. Woda gruntowa znajduje się głębiej? W takim razie dobrym rozwiązaniem jest pompa głębinowa. Ta pompa nie ma rury ssącej i można ją zawiesić w studni na dowolnej głębokości.

Zima:
Zimą dobrze opróżnić nadziemną pompę odśrodkową, aby w obudowie pompy nie doszło do szronienia. Można to zrobić, wyjmując korki spustowe z obudowy pompy, co pozwala wodzie odpłynąć. Zamarzająca woda w obudowie pompy powoduje wiele uszkodzeń, a to generuje niepotrzebne koszty. Pozostawiona na zimę pompa głębinowa może się zepsuć. Jeśli pompa nie jest używana przez dłuższy czas, dobrze jest pozwolić jej czasem chwilę popracować, aby się nie zacięła.


Wskazówka: Zasysanie z otwartego zbiornika wody
Jeśli chcesz zasysać wodę z otwartego zbiornika, upewnij się, że do pompy nie przenikną żadne zanieczyszczenia, np. gałązki lub rośliny wodne. Zanieczyszczenie spowoduje zatkanie pompy, a zatem nie zostanie osiągnięta pożądana wydajność. Unikaj zanieczyszczenia pompy stosując filtr ssania i pobierając wodę z powierzchni zbiornika.


Masz pytania?
Czy masz pytania dotyczące pomp odśrodkowych lub głębinowych? A może potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniej pompy? Skontaktuj się ze Specjalistą ds. Produktu lub prześlij nam wiadomość e-mail na adres knowledgecenter@kramp.com.

Udostępnij
Annemiek Dubbe

Autorem artykułu jest

Annemiek Dubbeknowledgecenter@kramp.com