Wskazówki dotyczące identyfikacji i wymiany silnika orbitalnego

Tony Couch|5 min. – czas czytania

Silniki orbitalne to jednostki napędowe różnego rodzaju maszyn rolniczych i budowlanych. Czasami ulegają one utracie wydajności lub całkowitej awarii, w zależności od jakości wykonania, jak również wieku i obciążenia. Pierwszą oznaką awarii silnika orbitalnego jest zwykle kapiący olej. W zależności od tego, jak mocni czujemy się w mechanice, silnik można wymienić samodzielnie lub najbezpieczniej - zawieźć do serwisu.


Istnieją trzy rodzaje silników orbitalnych stosowanych w maszynach rolniczych, takich jak zbieracze, prasy, traktory i kombajny. Jak widać na przedstawionych zdjęciach, dwa z nich są wyglądają identycznie, natomiast trzeci wyraźnie się od nich różni.


Silnik orbitalny typu „S”

Przyjrzyjmy się najpierw odmiennemu silnikowi orbitalnemu, ponieważ jego identyfikacja jest prosta. Jeśli na silniku nadal znajduje się etykieta, można z niej odczytać kod produktu lub nazwę kończącą się na „S”. Tak powinno być niezależnie od producenta. Ten rodzaj silnika można znaleźć w solidnych, wytrzymałych maszynach zaprojektowanych do ciężkich zadań, w których występują wysokie obciążenia, takich jak napędzanie osi i kół. Jest on błyskawicznie rozpoznawalny dzięki swojemu kształtowi i bocznym portom na przeciwległym końcu wału. Rozmiar modelu zamiennika można ustalić na podstawie pojemności skokowej.

Silnik orbitalny typu „S”

Silniki orbitalne typu „P” i „R”

Pozostałe dwa silniki orbitalne to zupełnie inna historia. Z zewnątrz wyglądają identycznie. Jak więc je odróżnić? Najpierw należy poszukać etykiety identyfikacyjnej na samej części. Jeśli nadal tam jest i nie wyblakła lub nie została zamalowana, można z niej odczytać kod kończący się na „P” lub „R”. Jeśli znajdziesz tę informację i możesz dokładnie zmierzyć pojemność skokową (jak pokazano na wykresach), powinieneś być w stanie zamówić właściwy silnik zamienny. Jeśli jednak kupujesz maszynę rolniczą z drugiej ręki, to zastanów się, czy masz pewność, że poprzedni właściciel nie wymienił silnika w niewłaściwy sposób?


Byłby to łatwy do popełnienia błąd. Do niektórych zastosowań można użyć zarówno silnika typu „P”, jak i silnika typu „R” - każdy wykona zadanie, choć nie tak dobrze, jak powinien to zrobić właściwy model. Będzie działał, ale mniej płynnie lub z mniejszą mocą, a przy tym szybciej się zużyje i prędzej ulegnie awarii.


Instrukcje producentów zazwyczaj zawierają tylko ich własne numery części, a nie końcówki referencyjne „P” lub „R”, co ograniczyłoby Twoje możliwości wyboru. Bez znajomości tego ważnego oznaczenia literowego jedynym sposobem na określenie typu lub silnika jest rozebranie go na części. My zdecydowanie tego nie zalecamy. Decydujące znaczenie może mieć bowiem najmniejsza różnica w sile dokręcania śrub obudowy, czopu wału i kołnierzy. Uszczelki są ułożone w skomplikowany sposób, a wartości momentu dokręcania mają znaczenie. Naprawa silnika orbitalnego jest kwestią absolutnej precyzji i powinna być wykonywana wyłącznie przez eksperta. O wiele bardziej wskazana jest wymiana. Wewnątrz silnika, jak widać na dwóch zdjęciach, kluczową różnicą pomiędzy modelem typu „P” i „R” jest koło zębate.


W modelu typu „P” zastosowano konstrukcję gerotorową. Zazwyczaj jest to produkt tańszy, o kompaktowej budowie, przeznaczony do zastosowań wymagających dużej prędkości.


W modelu typu „P” zastosowano konstrukcję gerotorową

Z kolei w modelu typu „R” zastosowano koło zębate typu geroler, które zaprojektowano dla wyższych ciśnień niż w przypadku modelu typu „P” i dla bardziej płynnej pracy przy niskich prędkościach.

W modelu typu „R” zastosowano koło zębate typu geroler.

Ze względu na to, że pojemność skokowa (długość obudowy) może być jednakowa, zarówno dla silników orbitalnych typu „R”, jak i "P", sama miarka nie umożliwi ich rozróżnienia.


Naszą najlepszą radą w przypadku nieszczelnego lub uszkodzonego silnika orbitalnego jest sfotografowanie silnika i skontaktowanie się z doradcą klienta firmy Kramp lub lokalnym sprzedawcą sprzętu, który będzie w stanie udzielić pomocy. To najbezpieczniejszy i najrozsądniejszy sposób.


Gdy ekspert zajmie się Twoim silnikiem, jedyną decyzją, jaką będziesz musiał podjąć, jest wybór producenta silnika zamiennego. Firma Kramp posiada w swojej ofercie silniki orbitalne różnych producentów. Wybór jednego z nich to nie tylko kwestia kosztów, ale również niezawodności. Wyroby niektórych producentów, takich jak Danfoss, cieszą się znakomitą reputacją pod względem długowieczności i stałej wydajności; silnik zamienny powinien przez wiele lat pracować z prędkością, mocą i płynnością działania na poziomie fabrycznie nowego silnika. Inne produkty są tańsze, ale istnieje większe prawdopodobieństwo, że szybciej utracą parametry, prędzej się zużyją i wcześniej zaczną przeciekać. Podjęcie właściwej decyzji zależy od posiadanego sprzętu, czasu i częstotliwości jego użytkowania oraz oczekiwanego zwrotu z inwestycji. W celu uzyskania niezależnej porady należy skontaktować się ze Specjalistą firmy Kramp.


Udostępnij
Tony Couch

Autorem artykułu jest

Tony Couchknowledgecenter@kramp.com