Wybór odpowiednich elementów łączących i sprzęgających

Zespół redakcyjny|3 min. – czas czytania

Elementy łączące i sprzęgające to komponenty służące do połączenia ciągnika rolniczego z osprzętem. Łącznik górny zwany czasem centralnym lub śrubą rzymską i dwie dźwignie dolne razem tworzą trójpunktowy układ zawieszenia (TUZ). Stanowią kluczowe połączenie działające za pomocą układu hydraulicznego, służą jako podstawa mechanizmu podnoszącego narzędzia w położenie transportowe i odpowiednie ustawienie ich w położeniu roboczym. Połączenie takie można stosować z przodu lub z tyłu ciągnika. Górny łącznik ma regulowaną długość i podtrzymuje ciężar narzędzia podczas jego podnoszenia lub opuszczania.


Należy wziąć pod uwagę szereg aspektów przy wyborze rodzaju sprzęgu i elementów połączeniowych dostosowanych do swoich potrzeb. Na przykład:

  1. Kategoria zaczepu TUZ/Wymiary
  2. Zakres pracy łącznika górnego


Kategoria zaczepu TUZ/Wymiary

Jest pięć kategorii rozmiarów zaczepów trzypunktowych. Kategoria 0 i 1 odnosi się głównie do małych ciągników ogrodniczych, natomiast 2, 3 i 4 do ciągników typowo rolniczych. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od mocy posiadanego ciągnika lub wymiarów połączeń agregowanego sprzętu. Im wyższa kategoria, tym mocniejsze dźwignie i łącznik górny oraz grubsze sworznie. Dzięki temu mogą wytrzymać większe siły. Trzeba też pamiętać, że kategorie łączników górnych mają inne wymiary niż te dźwigni dolnych. Poniższa tabela i wykres mogą być pomocne w dokonaniu właściwego wyboru w zakresie części łączących i sprzęgających. 


Tabela parametrów 3-punktowego układu zawieszenia

Łączniki górne starszych modeli ciągników są zazwyczaj wyposażone w końcówki oczkowe (np. Ursus C-360). Nowsze modele są często wyposażone w końcówki przegubowe i hakowe, które muszą być używane w połączeniu z odpowiednią kulą. Otwór w kuli łącznika powinien pasować do średnicy sworznia podłączanego narzędzia (b). Powyższa tabela jest również dostępna w Centrum Pobierania Kramp w e-booku „Trójpunktowy układ zawieszenia”.


Zakres pracy łącznika górnego

Łączniki górne czy to klasyczne (rozkręcane), czy tez hydrauliczne mają różne zakresy pracy, tzw. długość robocza minimalna i maksymalna. Warto o tym pamiętać przed zakupem, aby nie okazało się, że łącznik jest zbyt krótki lub zbyt długi na potrzeby wykonywanej pracy z danym urządzeniem agregowanym. Na gwincie końcówek łącznika powinien być wytoczony rowek, do którego możemy maksymalnie je rozkręcić. Jeżeli takiego rowka nie ma, trzeba pamiętać o tym żeby przynajmniej 1/3 gwintu była zawsze wkręcona w rurę łącznika, aby zapobiec ryzyku zerwania gwintu podczas pracy.


Materiały, jakość i malowanie

Każdy operator ciągnika chce, aby te kluczowe podzespoły były wykonane z wysokiej jakości materiałów. Możesz polegać na markach premium i naszych markach własnych Kramp pod względem jakości. Części są produkowane z doskonałych materiałów poddawanych fachowej obróbce z zastosowaniem najwyższej klasy procesu hartowania i perfekcyjnie wykończone. Produkty z serii Kramp Black Line doskonale nadają się do ciężkiego i intensywnego użytkowania, a dodatkowo są pokryte specjalną powłoką elektroforetyczną (ED). Oznacza to, że zostały one poddane procesowi elektrostatycznemu z użyciem dodatnio i ujemnie naładowanych części. W procesie powlekania części są zanurzane w specjalnej kąpieli. Poprzez wykorzystanie energii elektrycznej naładowane dodatnio cząsteczki farby przyczepiają się do powierzchni metalu, zapewniając doskonałą przyczepność i tworząc wysoce odporną na zarysowania powłokę, która zapewnia maksymalną ochronę przed korozją. Powłoka ED zapewnia co najmniej siedmiokrotnie większą ochronę niż tradycyjna galwanizacja.

1 = ramię podnoszące, 2 = łącznik górny, 3 = mocowanie na ciągniku, 4 = siłownik podnoszący, 5 = wieszak, 6 = ramię dźwigni dolnej, 7 = kula dźwigni dolnej


Zobacz film, w którym pracownik firmy Inter-Vax Żnin opowiada o tym, jak uniknąć awarii TUZ


Skontaktuj się ze specjalistą ds. produktów Kramp, aby dowiedzieć się więcej na temat części łączników i sprzęgów. Możesz też skontaktować się z najbliższym dealerem firmy Kramp lub wysłać wiadomość e-mail na adres knowledgecenter@kramp.com.



Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com