• Nowosci
  • Wszystko, co musisz wiedzieć o nadchodzących zmianach w wałach przegubowo-teleskopowych PTO

Wszystko, co musisz wiedzieć o nadchodzących zmianach w wałach przegubowo-teleskopowych PTO

Wszystko, co musisz wiedzieć o nadchodzących zmianach w wałach przegubowo-teleskopowych PTO

Wał przegubowo-teleskopowy PTO jest szeroko stosowany do przenoszenia mocy z ciągnika na współpracującą z nim maszynę. Aby zapewnić bezpieczeństwo osobom korzystającym z wałów przegubowo-teleskopowych, projekt i konstrukcja wałów oraz osłon muszą spełniać określone kryteria zawarte w normie EN 12965.

Obecnie wprowadzono pewne zmiany w normie EN 12965 w celu poprawy bezpieczeństwa i dalszego zmniejszania ryzyka dla użytkownika. Poniżej możesz przeczytać przegląd najważniejszych zmian.


Zmiana systemu blokowania po stronie złącza zasilanego (WPM):

Główna zmiana dotyczy konstrukcji widłaka po stronie narzędzia/maszyny (WPM) na kompletnych głównych wałach przekaźnika mocy (główny wał to ten między ciągnikiem a maszyną). Widłaki z kołkiem wciskanym lub kołnierzem z odsłoniętymi sprężynami nie będą już dozwolone na wałach głównych. Ważne jest, aby wiedzieć, że widłaki blokowane kołkiem wciskanym, w których wystająca jego część jest zakryta i chroniona przez odlew, są nadal dozwolone.

Powodem tej zmiany jest znaczne zmniejszenie ryzyka zaplątania się czegokolwiek w elementy wału. Kolejnym dodatkiem do zaktualizowanej normy jest to, że producenci wałów odbioru mocy muszą przeprowadzać rygorystyczne nowe testy splątania dla każdego projektu wału / połączenia.

Istnieją pewne wyjątki od powyższej zmiany, jeśli wał wyposażony jest w sprzęgło przeciążeniowe, jednokierunkowe lub podobne urządzenie zamontowane po stronie maszyny. Ponadto jeśli do zablokowania widłaka wymagane jest użycie narzędzia, oznacza to, że śruba zaciskowa i widłaki z tarczą są nadal dozwolone.

Zmiana ta nie ma wpływu na dodatkowe wały napędowe WOM występujące w maszynie, np. między przekładniami.


Dodatkowe oznaczenia na osłonie oraz informacje w instrukcji obsługi poprawiające bezpieczeństwo

Wymienione powyżej zmiany mają zastosowanie do wszystkich kompletnych głównych wałów napędowych WOM z datą produkcji od 2021 roku.

Jeśli chodzi o naprawę zepsutego wału odbioru mocy za pomocą części zamiennych, nadal można wymienić je na podobne do pierwotnie użytych. Więc jeśli wał ma widłak z kołkiem wciskanym, które jest zepsute, to nadal można zastąpić je widłakiem z kołkiem wciskanym. W miarę możliwości zalecamy jednak zmianę widłaka na zgodne ze zaktualizowanymi normami.

Firma Kramp jest dystrybutorem wałów przegubowo-teleskopowych, dlatego dopuszcza się, abyśmy mogli wyprzedać starsze wersje wałów przed dostawą nowych.

 

Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze Specjalistą ds. Produktu (tel. 63 240 06 83, e-mail: transmisja.pl@kramp.com) lub z Opiekunem Klienta. Chętnie Ci pomogą.


Kliknij i przejdź do asortymentu wałów PTO.