Jak najít správnou ochranu dýchacích cest v 5 krocích

Tým Kramp|7 minut čtení

Jakou ochranu dýchacích cest použít v různých situacích? Níže uvedený průvodce vám vaši správnou volbu usnadní.

Jak si vybrat správné prostředky na ochranu dýchacích cest?

Krok 1: Zkontrolujte bezpečnostní normy

Veškeré bezpečnostní vybavení, které zakoupíte, včetně vybavení pro ochranu dýchacích cest, musí být schváleno a označeno značkou CE, za níž následuje čtyřmístný kód.

Podle evropské legislativy musí být všechny prostředky na ochranu dýchacích cest testovány a certifikovány podle evropských norem (EN). Níže je uveden seznam nejběžnějších norem EN pro schválenou ochranu dýchacích orgánů.

  • EN 149: Filtrační maska proti jemným prachovým částicím, na jedno použití
  • EN 405: Filtrační polomaska s ventily proti plynům nebo plynům a částicím, pro jedno použití
  • EN 140: Polomaska pro opakované použití, pro použití s filtry
  • EN 136: Celoobličejová maska pro opakované použití, pro použití s filtry
  • EN 12941: Motorická jednotka s přilbou nebo kuklou proti částicím, plynům a parám.
  • EN 12942: Motorická jednotka s celoobličejovou maskou nebo polomaskou proti částicím, plynům a parám.
  • EN 270: Dýchací přístroj pro stlačený vzduch s kuklou
  • EN 139: Dýchací přístroj se stlačeným vzduchem s celoobličejovou nebo poloobličejouvou maskou
  • EN 137: Dýchací zařízení se stlačeným vzduchem pro celoobličejovou masku nebo polomasku (vzduch v lahvi)
  • EN 12021: Stlačený vzduch musí vyhovovat jako dýchací vzduch.

 

Krok 2: Identifikace rizika

Dokážete snadno rozpoznat a identifikovat nebezpečí: prach, kouř, mlha, plyny, výpary atd.? Prach vzniká při zpracování pevného materiálu na menší částice. Například při vrtání, broušení, řezání. Čím je prach jemnější, tím déle se vznáší ve vzduchu a zvyšuje se pravděpodobnost jeho vdechnutí.

Mlhy vznikají z jemných kapek kapaliny, například při stříkání nebo čištění pod vysokým tlakem. Mnohé mlhy obsahují také výpary. Svářecí kouř vzniká při zahřívání kovů, které se pak rychle ochladí a znovu zoxidují. Výpary vznikají při odpařování kapaliny nebo pevné látky v důsledku zahřívání. Plyn je látka, která při pokojové teplotě a tlaku není ani pevná, ani kapalná.


Pro správnou identifikaci rizik si položte následující otázky:

  • Které látky jsou přítomny v ovzduší?
  • V jakých koncentracích se tyto látky vyskytují? Jaké jsou prahové hodnoty?
  • Jaké vlastnosti mají tyto látky? Důležitá je také povaha a okolnosti práce?
  • Jak dlouho bude pracovník v daném prostředí nebo prostoru pracovat?
  • Vykonává jednorázové úkoly, nebo se jedná o činnosti, které provádí pravidelně?
  • Je zajištěna dostatečná volnost pohybu?
  • Zahrnuje práce těžkou fyzickou námahu? V kombinaci s nošením ochrany dýchacích cest to bude mimořádně namáhavé.

Věnujte zvýšenou pozornost osobním charakteristikám. Důležité je, aby maska na obličeji dobře seděla. Vousy i strniště zvyšují riziko vdechnutí nežádoucích částí a látek, neboť ochrana hůře přilne k obličeji a tím se výrazně snižují její ochranné vlastnosti.

V následující tabulce je uvedeno barevné značení filtrů podle normy EN14387, to vám pomůže určit, jaký typ filtru je pro nebezpečnou látku, se kterou pracujete potřebný.

Barevné označení filtrů

Krok 3: Vyhodnocení rizik

Dalším krokem je vyhodnocení všech rizik souvisejících s dýcháním. Jak pravděpodobný je výskyt jednotlivých rizik? Kolik zaměstnanců je ohroženo a jaké jsou možné následky? Proto je mimo jiné důležité identifikovat znečišťující látky a změřit jejich původ a koncentraci, kterou jsou zaměstnanci vystavováni.

Zohledněte také další faktory, jako je rytmus dýchání (spotřeba kyslíku), individuální citlivost, faktory prostředí (vlhkost a teplota) atd. všem zaměstnavatelům doporučujeme, aby se řídili podle pokynů Zákoníku práce-Bezpečnost a ochrana zdraví při práci. (odkaz na bozp?)


Krok 4: Výběr vhodné ochrany dýchacích cest

Nyní byste měli mít dostatečný přehled o rizicích a nebezpečích prostředí a jeho škodlivinách, takže je čas vybrat správnou ochranu dýchacích cest. Téměř pro všechny aplikace a rizika existuje široká nabídka řešení. Pokud jste správně provedli výše uvedené kroky a pečlivě vyhodnotili rizika prostředí, bude váš výběr vhodných masek již mnohem specifičtější. K dispozici jsou tyto typy respirátorů: jednorázový polomaskový respirátor; opakovaně použitelný polomaskový respirátor, celoobličejový respirátor; ventilátorem poháněný opakovaně použitelný celoobličejový respirátor a ventilátorem poháněný respirátor s opakovaně použitelnou kuklou, hledím nebo přilbou. Mohou být také vyžadovány různé typy dýchacích přístrojů, od stlačeného dýchacího přístroje s polomaskou až po poháněný stlačený dýchací přístroj s celoobličejovou maskou a kuklou.

Krok 5: Ujistěte se, že dokonale sedí

Ochrana dýchacích cest je osobní záležitostí. Každé pracovní prostředí je jiné a žádný obličej není stejný. Brýle, pokrývka hlavy, tvar obličeje, ochlupení, a dokonce i jizvy mohou ovlivnit kvalitu jejího přilnutí. V nebezpečných prostředích je kriticky důležité, aby obličejové masky seděly extrémně dobře. V České republice je také zákonnou povinností být dostatečně chráněn.

Jak si nasadit masku

Nové technologie

Technologie ochranných masek se každým rokem zdokonalují. Na trhu je například polomaska, u které si zaměstnanci mohou jedním pohybem zkontrolovat, zda je maska na svém místě, a získat tak větší jistotu ochrany při práci.

Chcete vědět, proč je ochrana dýchacích cest tak důležitá pro vaše zdraví? Přečtěte si to v našem článku. Pokud máte jakékoli dotazy týkající se filtrovaných masek nebo jiných ochranných výrobků, neváhejte nás kontaktovat nebo se obraťte na nejbližšího zástupce nebo prodejce společnosti Kramp.

Sdílet na
Tým Kramp

Autor článku

Tým Krampinfo.cz@kramp.com