Tipy pro lakování traktoru

Tým Kramp|4 minut čtení

Přemýšlíte o lakování traktoru či jiného zemědělského stroje? Zde je několik tipů, které vám pomohou dosáhnout stoprocentně profesionálního výsledku.

Jaký typ barvy mám zvolit?

V tuto chvíli byste si měli ujasnit, jaký typ práce chcete provést, a na základě toho zvolit výrobek, který nejlépe vyhovuje Vašim potřebám. Za tímto účelem byste měli rozlišovat, zda se jedná o malou plochu, nebo naopak, zda chcete natřít celé vozidlo.

  • Lakování malé plochy

Pokud se chystáte provést specifickou detailní práci, vyřešit poškození způsobené nárazem nebo škrábancem, ten nejlepší formát, který vyhovuje těmto potřebám, bude barva ve spreji. V tomto případě nebude nutné provádět broušení. Stačí pouze důkladně očistit ošetřovanou plochu tak, aby byla zbavena prachu, nečistot a mastnoty.

  • Lakování celého vozidla

Pokud je naopak vaším záměrem obnovit lak celého vozidla, ideálním formátem je 1 l barvy v plechovce. V tomto případě je třeba vozidlo nejprve připravit broušením a základním nátěrem, neboť příprava karoserie před nanesením barvy je základním krokem k dosažení optimálního výsledku. Tento proces spočívá v odstranění všech starých nátěrů a dalších nečistot, které by mohly ovlivnit konečný výsledek lakování. Špatné provedení této fáze může způsobit odlupování nebo tvorbu bublin, a pokud se tak stane, tak tato práce bude zbytečná. Níže vysvětlujeme 9 kroků, které je třeba dodržet, abyste tuto přípravu karoserie provedli co nejlépe.

  1. Důkladně vyčistěte celý povrch: Nejprve je třeba celý stroj důkladně umýt a odstranit veškerou mastnotu, špínu, prach... K důkladnému vyčištění můžete použít speciální čistič na traktory, například tento.
  2. Odstraňte všechny samolepky: Před broušením karoserie nebo odstraňováním starého nátěru je důležité odstranit na stroji všechny samolepky a stopy po lepidlech a také všechny části, které nechcete poničit nanesením barvy nebo brousit (blinkry, odrazky...).
  3. Broušením odstraníte starý nátěr: Tento krok můžete provést pomocí elektrické brusky se zrnitostí "P60" nebo "P80", protože tento proces bude vyžadovat, co největší hrubost. Na některých špatně přístupných místech, kam se s nářadím nedostanete, budete možná muset použít ruční brusný papír.
  4. Znovu vyčistěte povrch: Po dokončení broušení je třeba vozidlo znovu důkladně umýt, aby se tmel nanášel na očištěný povrch a aby nevznikly problémy s nedostatečnou přilnavostí tmelu.
  5. Naneste tmel na poškozená místa: Při tmelení je třeba nanést tmel na všechny části, které jsou zasaženy úderem nebo promáčknutím, aby byla zasažená mezera vyplněna a povrch byl opět hladký.
  6. Opět brousit: V tomto kroku znovu projdete procesem broušení, i když tentokrát budete muset použít jemnější brusný papír, ne silnější než "P240". To vám umožní vytvarovat dříve nanesenou výplň. Po dokončení byste měli vozidlo opět očistit.
  7. Zakrytí oblastí, které nechcete natírat základním nátěrem/barvou: Existují plochy, které není třeba nebo je nelze natírat, v takovém případě použijte zakrývací pásku či fólii s lepicí páskou (pro velké plochy), která je k dispozici v rolích různých šířek, délek a síly přilnavosti (důležité je zohlednit jemnost ošetřovaného povrchu).
  8. Naneste základní nátěr: Po zaschnutí, přebroušení a opětovném očištění plniče naneste základní nátěr a počkejte, až zaschne. Po jeho zaschnutí postup ještě nejméně dvakrát zopakujte.
  9. Jemné broušení: Nakonec, jakmile dokončíte nanášení základního nátěru, budete muset vozidlo jemně přebrousit, abyste všechny díly vyrovnali a v konečné povrchové úpravě nebyly žádné nerovnosti. K tomuto účelu doporučujeme použít brusný papír se zrnitostí menší než "P600".

Hledání správné barvy

Pokud jde o výběr barvy, můžete si ji buď koupit přímo od původní značky stroje, nebo si ji můžete vybrat od jiné značky. Ve společnosti Kramp vám nabízíme širokou škálu barev RAL, ve které najdete odstíny všech značek traktorů a strojů na trhu. A pokud si nejste jistí tím správným odstínem, můžete si také objednat náš vzorník barev.


Jak mám barvu nanášet?

V tomto okamžiku je důležité, abyste zakryli a oblepili všechny části vozidla, které nechcete natírat. Jakmile zakryjete všechna kritická místa tak, aby nebyla odkrytá, můžete pokračovat v lakování. Nezapomeňte lakovat vozidlo v řádně větraném prostoru, abyste se vyhnuli otravě.

Pokud se chystáte natírat celé vozidlo nebo stroj, doporučujeme použít speciální stříkací pistoli na karoserie, abyste zajistili optimální rozložení barvy. Ať už se chystáte provádět práci s tímto typem stříkací pistole, nebo pouze určitou oblast pomocí barvy ve spreji či plechovky, měli byste tak činit ve vzdálenosti přibližně 20 cm od karoserie. V ideálním případě byste ji měli nanášet vodorovnými pohyby bez přestávky a vyhnout se tomu, abyste stejnou oblast přejeli 2krát za sebou. Po dokončení nanášení první vrstvy byste měli počkat alespoň 30 minut, než zaschne. Po uplynutí 30 minut nanesete další 2 vrstvy barvy stejným způsobem jako při první vrstvě. Je velmi důležité, abyste dodržovali dobu schnutí mezi jednotlivými vrstvami, aby konečný výsledek odpovídal očekávání a nevznikaly bubliny ani kapky.

Doporučení

Během celého procesu lakování doporučujeme používat vhodné ochranné pomůcky, abyste byli vždy v bezpečí. Základní vybavení, které je třeba při těchto činnostech používat, jsou: ochranné brýle, ochranná maska dýchacích cest a ochranné rukavice.

Chcete objednat v Krampu?

Působíme jako velkoobchod. Podle typu vaší činnosti můžete zažádat o obchodní účet nebo jednoduše vyhledejte vašeho nejbližšího prodejce v našem dealer lokátoru, který vám produkty objedná.

Sdílet na
Tým Kramp

Autor článku

Tým Krampinfo.cz@kramp.com