6 tipp a vakondok elleni küzdelemhez

|3 Perc elolvasni

A vakond nem tartozik a legnépszerűbb állatok közé, ami nem érhet minket meglepetésként, hiszen földalatti munkájuk felszín alatt és felett is komoly károkat okozhat (legyen az esztétikai vagy anyagi). A vakondokat fülön csípni viszont nem kimondottan egyszerű feladat. Hova helyezzük ki a csapdákat, illetve mikor a legcélszerűbb elhelyezni azokat? Ezekre a kérdésekre adunk most választ az alább olvasható néhány tippel. 

 

  1. A csapdákat helyezzük jól a földbe 

Bizonyosodjunk meg róla, hogy a csapda biztosan legyen lehelyezve, hogy a vakond ne tudja félrelökni azt. A körmök legyenek a talajba szúrva, illetve bizonyosodjunk meg róla, hogy össze tudnak csukódni. A csapdák rugós elven működnek, amikor a vakond feltúrja a földet, megnyomja vele a csapda fülét, és a körmök összecsukódnak, elejtve vele a vakondot. Bizonyosodjunk meg róla, hogy a fül lefelé áll. A Kramp kínálatában megtalálható Super Yankee csapda könnyen lehelyezhető, és a hosszú körmök miatt kiváló laza talajban való működéshez.  

A vakondok könnyedén érzékelik a rezgéseket a földben, így ha látunk egyet és el akarjuk kapni, inkább menjünk a haladási irányával szembe, mint, hogy kövessük. 

 

  1. Takarjuk le a csapdát 

A vakondok köztudottan kifejezetten érzékenyek a fényre, így győződjünk meg róla, hogy a csapda földben lévő részei nem engednek be fényt, így nem riasztjuk el a vakondot.  

 

  1. Helyezzük ki a csapdákat fűnyírás vagy kaszálás után.  

A legjobb időszak a csapdák kihelyezésére a fűnyírás utáni időszak, mivel így a régi túrások már eltűnnek, és minden új vakondtúrás feltűnő lesz. A túrásokkal viszonylag könnyedén meghatározható a vakond útja a földben. Érdemes a fű színében található elváltozásokat is megfigyelni, sokszor így is meghatározható egy alagút holléte.  

A vakondok tavasszal a legaktívabbak, így érdemes a csapdákat ekkor kihelyezni (vagy amikor friss túrásokat észlelünk, hiszen akkor egész biztosan problémát okoznak). 

 

  1. Hova helyezzük a csapdákat? 

A vakondcsapdákat érdemes olyan helyekre kihelyezni, ahol azok a leggyakrabban fordulnak elő. A vakond minden nap inni fog, így árkos helyeken, vagy a terület szélén érdemes a csapdákat elhelyezni, ahol nagyobb az esély az elfogásukra. A hím vakondok területe elérheti a 3000 m2-t, míg a nőstényeké a 2000 m2-t, míg alagútjaik mélyen a föld alatt húzódnak.  

  1. Jegyezzük meg, hogy hova helyeztük a csapdákat 

A vakondcsapdák nagyon sokáig működőképesek, és többször felhasználhatóak, így érdemes megjegyezni, hogy hova helyeztük őket. Egy módja annak, hogy ezt megjegyezzük, ha valamivel megjelöljük a csapdát, például egy karót szúrva a közelébe, amit akkor is látunk, ha a csapdát benövi a növényzet. Egy másik módja, ha magát a csapdát látjuk el jelöléssel, például feltűnő színűre festjük, vagy szalaggal látjuk el.  

 

  1. Használjuk az árkokat/gátakat 

Ha van gát vagy árok a földterület közelében, ajánlott ennek közelébe kihelyezni a csapdákat. A vakondok gyakran előfordulnak ezek közelében. Ügyeljen rá, hogy a csapdákat olyan helyre tegye ki, ahol nincsenek állatok vagy traktorok közelében. 

 

Tudta, hogy egy hektár földterületen átlagosan 25 vakond él? Fentebbi tippjeink segítségével reméljük könnyebbé tudjuk tenni a vakondok elleni küzdelmet. Adja át szomszédainak is az információkat, hogy még hatékonyabban tudjanak védekezni ellenük, és minél messzebbre tudják kergetni a vakondokat. 

Megosztás