Mikre figyeljünk oda villanypásztor vásárlásánál?

Firdaouss Amchich|5 Perc elolvasni

Az első kérdés, melynek villanypásztor vásárlásánál fel kell, hogy merüljön az, hogy mit szeretnénk elérni a termékkel. Védeni szeretné állatait azzal, hogy egy adott területen belül tartja őket? Esetleg más állatokat kíván távol tartani egy területtől? Ezen felül azt is érdemes tudni, hogy fix vagy mobil megoldást keresünk-e. Megoldás lehet még egy már meglévő kerítés villamosítása is. További információkat tudhat meg, a "Mire jó a villanypásztor?" című cikkünkből.

Írja össze, milyen állatokat szeretné adott területen belül – vagy kívül – tartani, és mérje le, milyen hosszú kerítést kíván kiépíteni.

Milyen a megfelelő villanypásztor állatai számára?

A kérdés megválaszolásához figyelembe kell venni, hogy mekkora (és milyen) területet kívánunk körbekeríteni, milyen céllal kerítjük körbe, valamint, hogy milyen állatok lesznek jelen.


Szarvasmarha

A szarvasmarhák esetében sokféle megoldás lehetséges, a tartott marha fajtájától függően. A tejhasznú marhák az egyik legkönnyebben körbekeríthető állatok közé tartoznak, mert relatíve lassúak és hozzászoktak az ember mindennapos jelenlétéhez. Húsmarhák esetében erősebb impulzusú kerítés ajánlott. Ezeknek a villanypásztoroknak alkalmasnak kell lenniük erős, nehéz, és bikák esetében sokszor agresszív állatokkal szemben is.


Juh

A juhok az év nagyrészét szabadtéren töltik, amihez a gyapjú megfelelő védelmet és meleget biztosít. A gyapjú viszont a villanypásztor ellen is kellő védelmet nyújthat az állat számára. Ha kizárólag juhokat tart egy területen, akkor a karókra rögzített birkaháló elegendő lehet, ám egyéb esetekben szüksége lehet az extra biztonságra is. A villanypásztor megelőzheti a juhok szökési kísérleteit, vagy megakadályozhatja vele az állatok beszorulását is.


Sertés

A sertések rendkívül okos állatok (valamint jó úszók is). Ha más nem is, ez már eleget elmond arról, mennyire fontos a megfelelő villanypásztor kiválasztása számukra. Sokan hihetik úgy, hogy egy árok elegendő lehet, de pont a sertések jó úszóképessége miatt ez téves gondolat.

A sertéseket rendkívül egyszerű villanypásztorral irányítani, szőrös testük és nagy, nedves orruk miatt. A sertések intelligens állatok, így gyorsan megtanulják, hogy a villanypásztor nem játék.


A lovak kimondottan érzékeny állatok. Vizuálisak és futásra hajlamosak. Ezért fontos, hogy a kiválasztott kerítés könnyen látható legyen a lovak számára, hogy elkerüljük vele a baleseteket és a stresszt.


Vadak

A vadállatok okozta kár ősidők óta minden gazda életében felmerülő probléma. Sok esetben a legnagyobb vadkár és terményveszteség okozója a vaddisznó. Vaddisznó-kerítést egy egyszerű 1,2 mm-es vezetékből és egy erős villanypásztor készülékből is készíthetünk. A készülék áramkimaradása esetére akár szögesdróttal is elláthatjuk a kerítést, de tartsuk észben, hogy azt tilos áramosítani.

A szarvasok ellen a sima kerítés a legtöbb esetben haszontalan, azokat könnyedén átugorják. A villanypásztor valószínűleg jobb megoldás ellenük.


Vadnyulak és rágcsálók

A rágcsálók és nyulak szintén jelentős károkat okozhatnak a termésmennyiségben. A villanypásztor tervezésénél figyelembe kell venni, hogy a vadon élő nyulak és rágcsálók bundája sokkal vastagabb, mint háziasított társaié. Ezáltal kevésbé érzékenyek, és bundájuk bizonyos mértékben szigetelő. Ezért a megfelelő erősségű villanypásztor kiválasztása kiemelt fontosságú. Egy megfelelő erejű készülék biztonságos és fájdalmas pulzussal tudatja a rágcsálókkal, hogy kerüljék el a területet. Egyes esetekben egy háló is megfelelő védelmet nyújthat.

Villanypásztor építése

Villanypásztorok kerítésénél fa, üvegszál vagy műanyag cölöpöket használhatunk. A vezeték lehet szalag, sodort vagy sima acélkábel. Marhakerítésnélk például érdemes szalagot használni, amit az állatok könnyebben látnak, így kevésbé valószínű, hogy közel mennek hozzá. Vadállatok távoltartásakor a sokkal erősebb acélkábel lehet a befutó.

Választékunkban sokféle szigetelőt találhat meg. Van köztük speciálisan szalaghoz, kötélhez vagy dróthoz való szigetelő is. Sarokszigetelőkre is szüksége lesz, ezek szintén elérhetőek kötélhez és szalaghoz is.

A kapuszigetelőkkel könnyedén készíthet kaput a kerítésen, hogy ki- és be tudjon járni az elkerített területre. Elérhetőek előre összeállított kapukészletek is.

A villanypásztor fontos eleme a földelés is, hogy visszatérjen az energia a földből a készülékhez. A földelőrudak száma függ a kerítés hosszától, és elég hosszúnak kell lenniük a nedves talaj eléréséhez, ami jobban vezeti az áramot.

A vezetékek száma is függ attól, milyen területet és milyen céllal kíván körbekeríteni. Például egy vaddisznó esetében a 25-75 cm-es vezetéktávolság az ajánlott, a cölöpök közötti maximum távolság pedig 15 m.

A folytonosság és vezetőképesség megőrzése érdekében a facölöpökre rögzített kerítés esetében többféle szigetelővel is elérhetjük.

Nem ajánlatos fák vagy bokrok között vezetni a villanypásztort, mert azok feszíthetik a kerítést, és ronthatják annak hatékonyságát. Valamint a villanypásztornak tisztán láthatónak is kell lennie, és megkülönböztethetőnek kell lennie a természetes növényzettől, így például a lovak könnyen felismerhetik, és határvonalként tekinthetnek rá.

Csatlakozók

A vezetőkhöz mindig megfelelő csatlakozókat használjunk a rövidzárlatok megelőzése érdekében. Szalag-szalaghoz történő csatlakoztatásához például speciális összekötő kell. A rossz csatlakozó megválasztása alááshatja a teljes villanypásztor hatékonyságát.

Feszítők

Bármely megbízható villanypásztor elmaradhatatlan kelléke a feszítő. A nevéből adódóan a kerítés feszességét biztosítja, hogy biztonságos és hatékony védelmet kínáljon. Különböző feszítők is elérhetőek dróthoz, kötélhez és szalaghoz is.

Villámvédelem

A villanypásztorok értelemszerűen kiváló áramvezetők, így a villámcsapást is vonzzák. Ebből kifolyólag, ha tudomása van nagyobb vihar érkezéséről, érdemes lehet előre lecsatlakoztatni a készüléket, hogy védjük a kerítést és az állatokat.

A villanypásztorok gyakran beépített villámhárítókkal vannak felszerelve, azonban érdemes lehet külön védelembe befektetni. A kerítés villámvédelme alacsony ár a megnyugvásért, melyet biztosít.

Tápellátás

A legegyszerűbb módja a villanypásztor üzemeltetésének, ha a hálózatról kapja a tápfeszültséget. Számos készülék működtethető hálózatról is.

Amennyiben erre nincs lehetőség, a szárazelemes akkumulátor a következő lehetőség, 9 vagy 12 V-os kivitelben. Esetlegesen egy napelemes kivitel is megoldást jelenthet, amivel elkerülhető az akkumulátor teljes lemerítése.

Kerítés teszterek

Egy voltmérővel könnyedén megállapítható a villanypásztor állapota. A vezeték feszültségét mérve ellenőrizhető a földelés, és a kerítés üzemelése is.

Warning signs
We strongly recommend putting up to notify passers-by about any electric fence on your property, to reduce the chance of accidents and to reduce your liability. 

Figyelmeztető jelzések

Javasoljuk a kerítés környékére  figyelmeztető jelzések kihelyezését, hogy az arra járók figyelmét felhívhassuk rá, hogy területét villanypásztor védi, ezzel is csökkentve a balesetveszélyt.


Amennyiben ettől pontosabb iránymutatásra van szüksége villanypásztorral kapcsolatban, vagy tanácsra lenne szüksége kompatibilitás szempontjából, írjon nekünk az info.hu@kramp.com e-mail címre.

Megosztás
Firdaouss Amchich

Írta

Firdaouss Amchichknowledgecenter@kramp.com