Jak współpracują ze sobą różne filtry hydrauliczne?

Zespół redakcyjny|5 min. – czas czytania

Każdy filtr w dowolnym układzie hydraulicznym spełnia ważną funkcję. W idealnym układzie hydraulicznym olej byłby filtrowany na wszystkich etapach obiegu, na wejściu i wyjściu z każdego elementu. W rzeczywistości koszt, przestrzeń fizyczna i niekorzystne spadki ciśnienia w układzie ograniczają liczbę filtrów, które urządzenie może pomieścić. Producenci projektują swoje układy tak, aby były jak najbardziej wydajne i opłacalne. Oznacza to trudne decyzje dotyczące tego, które filtry pominąć, a które uwzględnić.

Stopień filtracji zależy od:

  • Wymagań dotyczących czystości i wrażliwości podzespołów
  • Zanieczyszczenia otoczenia
  • Cyklu pracy sprzętu
  • Łatwości serwisowania podzespołów i pewności producenta, że przeprowadzana jest regularna konserwacja
  • Innych zmiennych, które różnią się w zależności od zastosowania.

Połączyliśmy siły z ekspertami od filtracji firmy Donaldson i przyjrzeliśmy się każdemu typowi filtra hydraulicznego i jego funkcjonalności.

Jakie filtry znajdują się w twoim układzie hydraulicznym?

Poniższa grafika przedstawia szerokie kategorie filtrów hydraulicznych, które znajdziesz również w naszym artykule na temat wymiany filtrów hydraulicznych.     

Filtracja wstępna – metalowe filtry ssące

Zwykle zamontowane wewnątrz zbiornika zanurzone w płynie hydraulicznym. Ich jedynym rzeczywistym zastosowaniem jest odseparowanie dużych zabrudzeń. Zanieczyszczenia te można łatwo zniwelować gwarantując szczelność zbiornika oraz stosując filtr odpowietrzający i powrotny. Stosując się do powyższych zaleceń można zapobiec poważnym uszkodzeniom drogiej pompy hydraulicznej (nie wspominając o kosztach przestoju dla rolnika lub firmy budowlanej). Pomaga to również zapobiegać przedostawaniu się pęcherzyków powietrza do obwodu hydraulicznego.

Filtry puszkowe

Filtry puszkowe są to filtry liniowe montowane zwykle między zbiornikiem a pompą i są zaprojektowane tak, aby chronić pompę przed szkodliwymi zanieczyszczeniami. Są łatwiejsze w serwisowaniu i tańsze niż wiele innych typów filtrów. Jednak aby zapobiec ograniczeniu linii ssawnej pompy, zwykle są one znacznie większe niż filtry powrotne oraz ciśnieniowe o tej samej wartości przepływu. Filtr ten jest zbudowany z głowicy, która na stałe przymocowana jest do maszyny oraz puszki z wkładem filtracyjnym. W przypadku filtra nakręcanego głowica – górna część filtra połączona z pojazdem – jest nieruchoma i element można nakręcać i odkręcać.

Filtry wysokociśnieniowe

Oczyszczają one płyn dostarczany przez pompę pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu chronią drogie komponenty, takie jak serwozawory i siłowniki. Filtry wysokociśnieniowe chronią obwód w przypadku poważnej awarii pompy i są opłacalną inwestycją w wysokowydajne systemy. Odnajdują się w ogromnej liczbie zastosowań, od traktorów do sprzętu budowlanego i górniczego.

Jedną z wad filtrów wysokociśnieniowych jest, jak na ironię, wysokie ciśnienie. Obudowy tego typu filtrów muszą wytrzymać ciśnienie 420 bar lub wyższe, więc mogą być ciężkie i trudne w obsłudze – co może zaświadczyć każdy, kto kiedykolwiek próbował wymienić śliski filtr żeliwny o wadze 90 kg. O ile nie jest używana konfiguracja dupleksowa i nie są przestrzegane rygorystyczne praktyki bezpieczeństwa, przed serwisowaniem filtra wysokociśnieniowego należy wyłączyć cały układ hydrauliczny.

Filtr powrotne

Zazwyczaj mają one obudowy nisko- lub średniociśnieniowe, są tańsze niż ich wysokociśnieniowe odpowiedniki. Filtry powrotne zbierają zanieczyszczenia z oleju, który powraca z zaworów sterujących, silników hydraulicznych, siłowników i przepływa pod niskim ciśnieniem w kierunku zbiornika. Są wszechstronne i można je umieścić w niemal każdym miejscu na obwodzie linii powrotnej lub zamontować na zbiorniku.

Wrażliwość tych filtrów na skoki natężenia przepływu może pogorszyć ich wydajność, dlatego ważne jest dobranie wielkości filtrów pod kątem maksymalnego oczekiwanego przepływu. Są jednak szczególnie skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń, które dostały się do układu hydraulicznego przez siłowniki. Po wysunięciu tłoczysk oleista powierzchnia gromadzi brud, który częściowo może zostać przeniesiony do układu hydraulicznego, gdy tłoczysko się cofnie.

Filtry odpowietrzające

Filtry odpowietrzające, odpowietrzniki, zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń atmosferycznych, czyli przenoszonych w powietrzu, do zbiorników hydraulicznych. Powietrze dostaje się do zbiornika za każdym razem, gdy obniża się poziom płynu w zbiorniku, czyli podczas normalnej pracy maszyny oraz gdy płyn stygnie podczas okresów bezczynności. Odpowietrzniki zaprojektowano tak, aby zatrzymywać cząstki większe niż 3 mikrony przed wnikaniem do układu.

Odpowietrzniki prawdopodobnie oferują największe korzyści ze względu na ich koszt niż jakakolwiek inna filtracja hydrauliczna. Jeśli zbiornik jest odizolowany od powietrza, w przeważającej większości rozwiązań stosuje się filtry odpowietrzające.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy z układem hydraulicznym lub o naszych filtrach? Dobrze się składa! Nasi eksperci w zakresie układów hydraulicznych zawsze chętnie służą pomocą.


Jeśli jesteś klientem Kramp wymienione produkty kupisz na www.kramp.com. Jeśli jesteś klientem detalicznym znajdziesz je w sklepach partnerskich Kramp, w sieci sklepów Grene i na www.grene.pl.

Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com