Jak zabránit přetížení systému při používání LED pracovních světel?

Tým Kramp|6 minut čtení

V dnešní době pracujeme stále déle a déle a dobré osvětlení je tak většinou naprostá nutnost. Právě z tohoto důvodu nahrazujeme stávající halogenové a žárovkové osvětlení technologií LED. Ta je mnohem účinnější, poskytuje lepší osvětlení a má také příjemnou barvu. I když je LED osvětlení účinné, při instalaci světel musíme vzít v úvahu řadu faktorů. A to hlavně tehdy, když připojujeme několik světel najednou. V tomto článku se dočtete, jak zabránit přetížení systému.


Jak zajistit, abychom nepřetížili stávající zapojení?
Představte si, že máte instalaci s několika 30wattovými halogenovými žárovkami. Chcete zvýšit počet pracovních světel a také je vyměnit za LED světla s vyšším výkonem. Představíme si dva faktory, které byste měli vzít v potaz.

  • Stávající elektroinstalace je určena pro standardní osvětlení. Musíme se ujistit, že nedochází k přetěžování, které by způsobilo stav přetížení spínačů nebo elektroinstalace. Je proto důležité nepřekračovat přípustné zatížení standardní instalace. Je dobré vědět: Například u traktorů Fendt je známo, že spínač více světel způsobuje problémy při instalaci výkonnějších pracovních světel. Řešením tohoto častého problému může být i použití relé.
  • Dalším faktorem, který je třeba zvážit, je použitá kabeláž. Pokud připojujeme další zdroj napájení ze zdroje (baterie), je důležité, abychom použili dostatečnou kabeláž. Nezapomeňte, že s každým spojením vzniká další odpor. Používejte kvalitní konektory, které zvládnou dostatečný proud. Pokud potřebujete kabely prodloužit, ujistěte se, že jsou dobře spojené. To můžete udělat pájením (například použitím propojovacího vedení) nebo použitím robustních konektorů, které jsou odolné vůči vlivům prostředí (voda, olej a prach). Krátkodobým řešením je i svorkovnice (😉).


Jak při zapojování několika svítidel používat relé? 
Pro výběr správných komponent je důležité vědět, jaký výkon chceme připojit. Sečtěte všechny výkony a vydělte je napájecím napětím (12/24 V). Tím získáme hodnotu ampérů, s nimiž budeme pracovat. Tento výpočet provádíme proto, že všechny elektrické komponenty se často vyjadřují v ampérech. 
Příklad: chceme nahradit 4 ks 30 W halogenových žárovek 4 ks 45 W a 2 ks 60 W LED pracovními světly. Výsledkem bude 4x45+2x60 = 300 Watt (300/12 = 25 A) v nové situaci ve srovnání s pouhými 120 W (120/12 = 10 A) ve staré situaci. Nezdá se to mnoho, ale může to mít vliv na původní vedení. K novým svítidlům je nyní vhodné přidat další napájecí kabel s relé. Pokud od zdroje potřebujeme šest metrů kabelu, musíme použít kabel průřezu 3,5 mm2. Samozřejmě se také musíme ujistit, že se co nejblíže zdroji nachází dobrá pojistka. Vyberte kvalitní pojistkovou skříňku, která je odolná vůči vlhkosti, oleji, prachu a vibracím. Například DE12033769 + DE12033731 + 2x DE12066614 nebo SI20153A

Dalším faktorem, který je třeba zvážit, je vedení napájecího kabelu. Ujistěte se, že není poškozen ostrými hranami a že ho neovlivňují vibrace nebo pohyby stroje. V případě potřeby použijte ochrannou trubičku. Nyní je třeba umístit relé na vhodné místo. Na příkladu níže je řídicí napětí zajišťováno stávajícím zapojením a nový napájecí kabel zapojujeme ke svítidlům.

Zde použijte například 30A relé. Může spínat maximálně 20 A, což je pro tento účel více než dostatečné.  

Obchod Kramp nabízí ve svém sortimentu připojovací sadu určenou zejména pro pracovní světla. Ta může spínat do 2x 100 wattů (12 V) nebo 2x 200 wattů (24 V). Sady jsou již standardně vybaveny konektory Deutsch, které se hodí k mnoha pracovním světlům Kramp.

Relee 1605WK032

Vhodné zapojení dvou pracovních světel. 


Chcete objednat v Krampu?
Působíme jako velkoobchod. Podle typu vaší činnosti můžete zažádat o obchodní účet nebo jednoduše vyhledejte vašeho nejbližšího prodejce v našem dealer lokátoru, který vám produkty objedná.

Sdílet na
Tým Kramp

Autor článku

Tým Krampinfo.cz@kramp.com