5 tipov a trikov na používanie a údržbu batérie

Rolinke Heideman|5 min

Spôsob, akým batériu používate a udržiavate, je dôležitý pre jej životnosť. Ak je batéria správne udržiavaná, môže vydržať až šesť a viac rokov. To výrazne šetrí náklady na jej výmenu. Dnes sme pre vás zostavili päť najlepších tipov a trikov na údržbu batérie a jej každodenné používanie.

 

Tip 1: Pred prvým použitím batériu úplne nabite
Ak ste si práve kúpili novú batériu, je možné, že nikdy nebola úplne nabitá na 100%. Nová batéria zvyčajne prináša použiteľné nabitie pre predaj, zriedkavo je však nabitá na celú kapacitu. Je rozumné nabiť ju skôr, ako ju použijete, pretože tým predĺžite jej životnosť a tak ušetríte peniaze a navyše ste ohľaduplnejší k životnému prostrediu.

Ešte nemáte nabíjačku na batérie? Vyberte zo sortimentu Kramp práve takú, ktorá je vhodná pre vaše použitie - nabíjačky batérií.

 

Tip 2: Batériu kontrolujte každé tri mesiace pomocou testera batérie
Aby ste sa ubezpečili, že vaše batérie budú fungovať správne, je dobré ich každé tri mesiace kontrolovať testerom batérií. Namerali ste výsledok nižší ako 12,5 V? Potom je dôležité, aby ste ju úplne nabili. Viac informácií o testeroch batérií dostupných v spoločnosti Kramp nájdete tu - testery batérií. Nasledujúca tabuľka ukazuje, čo robiť s batériami vo vašom sklade v danej situácii.

Stav nabitia uskladnených batérií

V článku Všetko, čo potrebujete vedieť o batériách, sa dozviete viac o stave nabitia batérií. Správne fungovanie batérie samozrejme závisí aj od údržby vozidla alebo vybavenia, ku ktorému je pripojená. Zahŕňa to údržbu alternátora, štartovacieho motora a hmotnosti. „Zem“ je pripojenie záporného pólu k podvozku vozidla alebo inštalácie.


Tip 3: Svorky batérie namažte tukom
Je dôležité namazať póly batérie mazivom, ako je vazelína. Inak môže dôjsť ku korózii ako reakcia na kyseliny v kvapaline batérie. Taktiež je užitočné investovať do sady na údržbu batérií, ktorú nájdete v ponuke spoločnosti Kramp. Okrem iného obsahuje mazivo a kefu na póly batérie, ktorou ich môžete vyčistiť a namazať.


Tip 4: Pravidelne kontrolujte stav batérie
Pravidelné kontroly batérie sú dôležité, najmä v lete, ako uvidíte ďalej. Čo by ste mali skontrolovať?

  1. Stav pólov a pripojení k svorkám batérie
  2. Stav nabitia
  3. Ak batéria nie je zatvorená, vyrovnajte kvapalinu vo vnútri batérie (v prípade potreby doplňte destilovanú vodu). V lete sa voda rýchlejšie odparuje.

 Dôležitý je aj všeobecný stav vášho vozidla alebo stroja. Pri výmene batérie je dôležité skontrolovať aj štartér a alternátor. Uistite sa tiež, či sú káble v dobrom stave a že sú čisté.


Tip 5: Zaistite správne zimné uskladnenie vozidla (a batérie)
Pri zimnom uskladnení je dôležité najskôr správne nabiť batériu a potom vozidlo alebo batériu uložiť na suchom a chladnom mieste. Uistite sa, že batéria je chránená pred mrazom. Nenabitá batéria môže zamrznúť.


Nezabudnite recyklovať
Všetky staré a použité batérie je možné recyklovať. Zodpovedná likvidácia vašich starých alebo chybných batérií je mimoriadne dôležitá. Mnoho zberných a recyklačných centier domového odpadu vám takúto batériu vezme na recykláciu.


Hľadáte viac informácií?
Máte ďaľšie otázky týkajúce sa údržby a používania batérií alebo potrebujete poradiť pri výbere novej? Kontaktujte naše oddelenie podpory zákazníkom alebo nám pošlite e-mail na adresu knowledgecenter@kramp.com. Viac informácií o batériách sa dozviete aj v našom internetovom obchode.

Zdieľať
Rolinke Heideman

Tento článok napísal:

Rolinke Heidemanknowledgecenter@kramp.com