Aké pracovné svetlo potrebujem ku svojej práci?

Klaas Peter van de Pol|6 min

Pri práci v tme je potrebné myslieť na správne osvetlenie. To zabezpečuje, že vaša práca bude bezpečná a efektívna a znižuje riziko vzniku nehôd a škôd a neohrozuje zdravie obsluhy strojov. Koľko svetla potrebujete ku svojej práci a ako to súvisí s tým čo robíte. 

Výhody
Správna teplota osvetlenia má veľký vplyv na ľudské reakcie, zdravie a výkon. Pri nedostatočnom alebo matnom svetle sa rýchlejšie unavíte. Rovnomerné osvetlenie dáva oddýchnuť vášmu zraku a neškodí vášmu zdraviu. Jednoducho tu platí, že správne osvetlenie znižuje chybovosť a umožňuje skôr odhaliť nebezpečné situácie. Preto je nesmierne dôležité vždy vybrať správne osvetlenie. 

Typy pracovných svetiel
Pred nákupom pracovných svetiel je dobré vedieť, že sa delia do troch hlavných kategórií. Nižšie nájdete viac informácií o každej z nich. 

Halogénové pracovné svetlá
Konštrukcia halogénových pracovných svetiel bola v priebehu rokov podstatne  vylepšená. Pre halogénové žiarivky je typickým rysom to, že vydávajú veľké množstvo tepla. To je možné rozptýliť iba vtedy, pokiaľ sú telesá lampy relatívne hlboké. Poskytujú svetlo skôr temnejších a teplejších farieb a vyznačujú sa kratšou životnosťou a vyššou spotrebou energie. 

Xenonové pracovné svetlá
Xenonová technológia výkon pracovných svetiel výrazne zlepšila. Ich svetlo je jasné, avšak nespotrebováva sa pri tom viac energie. Práve naopak. Plynu však chvíľu trvá, než sa zohreje, takže nesvietia okamžite na plný výkon. Nevýhodou sú vyššie náklady a zložitosť konštrukcie. Tieto svetlá ale pri dosiahnutí ideálnej teploty spotrebujú podstatne menej energie ako halogénové a majú dlhšiu životnosť. 

Pracovné svetlá LED
V porovnaní s halogénovými pracovnými svetlami spotrebujú LED svetlá relatívne málo energie. Technológia LED je oveľa pokročilejšia než obe vyššie uvedené. Osvetlenie LED má podstatne dlhšiu životnosť, efektivitu aj svetelný výkon.

Budúcnpsť patrí LED osvetleniam
V mnohých oblastiach sú dnes svetlá LED lepšie než ostatné typy osvetlenia. Ich svetelný výkon v kombinácii so životnosťou je už skoro ideálny. Nákupná cena týchto svetiel sa taktiež výrazne znížila. Zároveň tento svetelný zdroj víťazí z hľadiska udržateľnosti. Obrázok nižšie jasne ukazuje, že svetlá LED ponúkajú viac lumenov na watt, teda inak povedané rovnaké množstvo svetla pri nižšej spotrebe energie. Svetelný výkon LED sa neustále zlepšuje, ale už teraz je vo fázi, kedy je ekonomicky zaujímavejší než ostatné alternatívy. Naviac má táto technológia celú radu ďalších výhod:

 • efektívnejší v reálnej prevádzke
 • vydáva málo tepla*
 • farba svetla je príjemnejšia pre oči
 • vypadá moderne
 • vyrába sa vo všetkých tvaroch a prevedeniach

*To môže byť v niektorých prípadoch považované za nevýhodu, napríklad pri namŕzaní snehu v zime. Našťastie ale existuje alternatívne riešenie, ktorým sú špeciálne pracovné svetlá LED s vyhrievanou šošovkou.

Typy pracovných svetiel
Aby bolo možné zistiť, ktorý typ pracovného svetla potrebujete, je najskôr potrebné určiť, akú oblasť chcete nasvietiť a aká je veľká. To vám určí, akú svetelnú intenzitu a uhol osvetlenia potrebujete. Každá situácia vyžaduje iné osvetlenie. Môžete si však vybrať medzi úzkym lúčom s ďalekým dosahom (osvetlovač alebo bodový reflektor) alebo krátkym, ale intenzívnym lúčom, ktorý je široko rozptýlený (plošné a široké svetlá). Poprípade potrebujete kombináciu oboch? Pokiaľ chcete svetlo, ktoré bude svietiť do šírky aj do diaľky, vyberte si kombinovaný svetlomet. 

Širokoúhle (Flood)
Širokoúhle pracovné svetlá sa používajú predovšetkým k osvetleniu veľkých exteriérových oblastí pre zvýšenie bezpečnosti a viditeľnosti, napríklad v okolí traktora alebo iného vozidla. Čím vyšší výkon (W), tým viac lumenov. Čo je však dobré vedieť: pracovné svetlá s technológiou LED ponúkajú viac svetla než klasické žiarovky. Najbežnejšie používané sú pracovné svetlá LED od 1 600 lumenov a viac. Dosah majú zhruba 20 až 40 metrov široko rozptýleného svetla.

Bodové (Spot)
Potrebujete vysokú viditeľnosť, napríklad aby ste včas videli kraj poľa alebo balíky sena? Potom budú pre vás vhodné bodové pracovné svetlá. Tieto LED svetlá ponúkajú úzko zameraný lúč svetla. Čím vyšší výkon, tým ďalej svetelný lúč dosiahne. Dosah medzi 40 a 150 m. Svetlo je málo rozptýlené do uhla cca. 12–15° doľava a doprava. 

Kombinované (Combo)
Kombinované pracovné svetlo dokáže vďaka šikovnej konštrukcii šošovky svietiť do diaľky aj do šírky naraz. Ideálne v prípade, kedy potrebujete dobrú viditeľnosť blízko aj ďaleko. Napríklad pri večernom kosení trávy.

Pri práci v týmoch, napríklad v období žatvy alebo na stavbách, je niekedy vhodné vybrať pracovné svetlá s nižším výkonom v lumenoch alebo so špeciálnou šošovkou, aby ste neoslňovali ostatných. Pre tento účel ponúkame špeciálne stavebné lampy od fiirem, ako sú Nordic Lights alebo Kramp.

Tipy pre nákup pracovných svetiel

 • Zanalyzujte aktuálnu situáciu
  Zoznámte sa s tím, aké technológie používate teraz, a zvážte ich klady a zápory. Je možné, že existuje iná technológia, ktorá bude viac vyhovovať vašim potrebám. 
 • Určite potrebnú intenzitu svetla
  Dôkladne si prezrite pracovnú plochu, aby ste zistili, akú intenzitu svetla potrebujete. Na to budete potrebovať taktiež vedieť, aký typ pracovného svetla pre vás bude najvhodnejší. 
 • Vodeodolnosť
  Potrebujete svetlo odolné vysokotlakovému umývaniu? V takom prípade sa zamerajte na normu IP69K. Pracovné svetlá s týmto označením sú 100% vodotesné.
 • Elektromagnetické žiarenie
  LED svetlá s relatívne vysokým výkonom môžu spôsobovať elektromagnetické rušenie rádiového signálu. Pokiaľ rádiový signál používate, je potrebné si na to dať pozor. Miera interferencie sa klasifikuje rôznymi stupňami. Jednoduchým riešením je odrušovacia cievka, ako je napríklad FC05T/FC13T. Tá sa umiestňuje na napájací kábel čo najbližšie k rádiu. Taktiež nepripájajte svetlo LED a rádio rovnakým napájacím káblom. 
 • Záručná doba 
  Je dôležité vedieť, na čom ste. Dobrá záručná doba o kvalite pracovného svetla často čo to napovie.

Máte nejakú ďalšiu otázku alebo sa potrebujete o pracovných svetlách dozvedieť viac? Neváhajte sa obrátiť na našu zákaznícku podporu.

Zdieľať
Klaas Peter van de Pol

Tento článok napísal:

Klaas Peter van de Polknowledgecenter@kramp.com