Ako si vybrať správnu akumulátorovú vŕtačku

Redakčný tím|6 min

Akumulátorová vŕtačka je v súčasnosti najobľúbenejším elektrickým náradím. Vďaka jedinečnej slobode, ktorú ponúka, je nevyhnutným nástrojom pre každý projekt. Existujú však rôzne typy AKU vŕtačiek s niektorými dôležitými rozdielmi. Toto je náš rýchly sprievodca výberom správnej akumulátorovej vŕtačky pre danú prácu.

Na skrutkovanie a vŕtanie do dreva a ocele používate akumulátorový skrutkovač. Ak chcete namiesto toho vŕtať do tehly, mali by ste zvoliť akumulátorovú príklepovú vŕtačku. Tento nástroj je vhodný aj na vŕtanie do dreva, kovu a mäkkého kameňa. A ak potrebujete vŕtať otvory do betónu? Hľadajte vŕtacie kladivo. Prečítajte si prehľad vecí, ktoré by ste mali mať na pamäti pri kúpe akumulátorovej vŕtačky.

Vyberte si ten správny nástroj pre danú prácu
Pri výbere akumulátorovej vŕtačky je dobré vedieť, aká náročná bude daná práca. Potrebujete sem-tam, zaskrutkovať pár skrutiek? Alebo budete nástroj používať každý deň a očakávate, že budete potrebovať viac energie? Potrebujete napríklad dostatočný výkon na zaskrutkovanie skrutky do drevených trámov? Táto sila je uvedená v newtonmetroch (skrátene Nm). Čím vyššie je Nm, tým ľahšie prenikne váš vrták do hrubších a hustejších materiálov. Výkon akumulátorovej vŕtačky taktiež závisí aj od napätia a otáčok, ako aj od priemeru vŕtania.

 • Ľahká práca - Dobrá profesionálna základná akumulátorová vŕtačka
  Toto je univerzálne elektrické náradie na skrutkovanie skrutiek a vŕtanie otvorov. Je ideálny pre príležitostnú prácu a predstavuje vynikajúcu hodnotu za peniaze. Ak máte v pláne pracovať viac, môžete ich rozšíriť na vysokovýkonné nástroje.
 • Ťažká práca - Akumulátorová vŕtačka pre denné pracovné použitie
  Plánujete používať nástroj denne? Batérie v týchto nástrojoch majú väčšiu kapacitu, čo znamená, že môžete pracovať dlhšie, kým ich budete musieť dobiť. Pokiaľ ide o kapacitu, batérie ju majú viac ako dvojnásobnú.
  Pochváliť sa môžu aj dlhšou životnosťou. Majú odolnejší dizajn a kovovú vŕtaciu hlavu. Vďaka tomu sú profesionálne výkonné vŕtačky vhodné na vŕtanie aj väčších otvorov. Sila týchto nástrojov sa pohybuje od 50 Nm do 70 Nm.
 • Najvyšší výkon - Extra výkonná akumulátorová vŕtačka
  Hľadáte niečo ešte výkonnejšie? Potom potrebujete jeden z týchto nástrojov. Tieto vŕtačky vám umožňujú vykonávať úlohy, ktoré boli donedávna takmer nemožné pomocou akumulátorových skrutkovačov. Tieto stroje majú výkon od 70 Nm do 138 Nm, čo im dáva silu zvládnuť prakticky akúkoľvek prácu. Stačí sa pozrieť na výkony typických sieťových vŕtačiek, aby ste sa uistili, že v dnešnej dobe je pravdepodobne všetko, čo budete kedy potrebovať, vysokokvalitná, profesionálna akumulátorová vŕtačka.

Pozrieť všetky HiKOKI akumulátorové vŕtačky

Vyberte si správny výkon

1. Technológia batérií

Technológia batérie je dôležitým faktorom. Svet sa rýchlo mení, rovnako ako technológie. V súčasnosti má väčšina nástrojov lítium-iónovú batériu. Tento typ batérie vám pomôže vyťažiť maximum z vašej akumulátorovej vŕtačky. Pýtate sa ako?

 •  Najvyššia hustota energie po lítium-polymérovej batérii
 • Nízke samovybíjanie
 • Žiadny pamäťový efekt (žiadny problém s pomalými batériami)
 • Vysoký výstupný výkon
 • Ekologickejšie ako iné batérie
 • Dlhá životnosť pri chladení pri nabíjaní


2. Napätie

Aký výkon môžete od nástroja očakávať? Aj keď vysoké napätie naznačuje silnejší nástroj, rozhodujúcim faktorom pre výkon sú v konečnom dôsledku otáčky. Väčšina akumulátorových vŕtačiek má výkon 18 voltov. Toto je najbežnejšie napätie. K dispozícii je však mnoho ďalších možností. HiKOKI napríklad ponúka nástroje s napätím od 12 do 36 voltov. Čím vyššie sú volty, tým je nástroj výkonnejší.

3. Kapacita

Ako často budete vŕtačku používať? Kapacita batérie je vyjadrená v ampérhodinách (Ah). Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia je intenzita prúdu batérie, tým dlhšie môžete pracovať na jedno nabitie batérie. Ide v podstate o rovnaký princíp ako množstvo nafty, ktoré sa zmestí do traktora. Čím viac nafty dokážete naliať do nádrže, tým dlhšie môžete jazdiť bez toho, aby ste museli tankovať.

 • Ľahká práca:
  Ak akumulátorovú vŕtačku používate len príležitostne, krátkodobo, postačí vám náradie s kapacitou 1 až 3 Ah. Tieto zariadenia sú určené pre príležitostné použitie, kde navyše oceníte nízku hmotnosť pri používaní a zvyčajne aj o niečo menšie rozmery.
 • Ťažká práca a vysoký výkon:
  Ak je pravdepodobné, že budete akumulátorovú vŕtačku používať (takmer) denne a dlhodobo, odporúčame vám akumulátorovú vŕtačku s minimálnou kapacitou 3 Ah. 5 Ah je súčasný štandard a batérie s najvyšším zaťažením dosahujú dokonca až 8 Ah. Táto úroveň výkonu vám zabráni zaseknúť sa s vybitou batériou. Samozrejme, vždy je dobré kúpiť si druhú batériu, aby ste ju mohli nabíjať, kým sa prvá batéria používa.

Ďaľšie rady na záver

Pri kúpe akumulátorovej vŕtačky je niekedy dôležité aj to v akom balení vŕtačka je. Ak sa často presúvate alebo používate nástroje na externých miestach je dobré ak je balenie praktické, odolné a prenositeľné. Keď už nájdete tú správnu akumulátorovú vŕtačku, je tiež dôležité mať správne príslušenstvo. Vŕtačky sú dostupné vo všetkých štýloch a veľkostiach, vrátane špeciálnych vrtákov do dreva, kovu, kameňa a betónu. Aby ste predišli poškodeniu vrtákov a vyvŕtali presné otvory, je dôležité použiť do každého materiálu správny vrták.

Ak máte akékoľvek ďaľšie otázky týkajúce sa akumulátorovej vŕtačky, kontaktujte nášho produktového špecialistu, radi vám pomôžeme.

Zdieľať
Redakčný tím

Tento článok napísal:

Redakčný tímknowledgecenter@kramp.com