Aký druh klieští sa hodí k danej práci?

Redakčný tím|6 min

Poznáme veľa druhov klieští, tak napríklad pre upínanie, ohýbanie, inštaláciu, odizolovanie, strihanie, vyťahovanie a pod. Ale aké kliešte potrebujete pre konkrétne poľnohospodárske, alebo iné práce? Pozrime sa na prehľad 12-stich najpoužívanejších klieští. Máte ich všetky?

1. Kombinované kliešte 

Ako názov napovedá, tieto kliešte majú rôzne využitie. Môžeme ich použiť k pevnému uchopeniu a ohýbaniu guľatých aj hladkých predmetov. Môžete ich použiť taktiež pre strihanie tenkých drôtov, napríklad medených alebo železných. Tieto kliešte by nemali chýbať v žiadnom servisnom kufríku s náradím.

2. Inštalatérske kliešte

Inštalatérske kliešte sú ďalším nevyhnutným náradím. Čeľuste týchto klieští je možné zaistiť v rôznych polohách, čo umožňuje uchopiť materiál rôznej hrúbky alebo priemeru. Znamená to, že môžete povoľovať a uťahovať skrutky, matice a tvarovky rôznych veľkostí. Čím lepšie kliešte dosadnú, tým lepšie držia a tým menšie je riziko poškodenia materiálu. Súprava inštalatérskych klieští je zárukou, že máte správne náradie pre väčšinu situácií.

3. Telefónne kliešte, ohnuté

Telefónne kliešte ohnuté, nazývané taktiež aj ohýbacie kliešte, sú vďaka svojim dlhým čeľustiam ideálne pre použitie v úzkych priestoroch. Telefónne kliešte sú špicaté, vďaka čomu je uchopenie malých drôtov oveľa jednoduchšie. Sú vhodné tiež pre upevňovanie malých skrutiek, čapov a závlačiek. K dispozícii sú telefónne kliešte rovné aj ohnuté. V ponuke sú aj s certifikáciou VDE, ktoré sú vhodné pre prácu na elektroinštaláciach do 1000 V AC.

4. Kliešte na poistné krúžky 

Kliešte na poistné krúžky sa používajú k montáži alebo demontáži vnútorných a vonkajších pružinových závlačiek a poistných krúžkov. Môžete s nimi upevniť poistný krúžok a zaistiť ho. Poistné krúžky môžu byť vonkajšie alebo vnútorné, čo platí aj pre kliešte na poistné krúžky. Preto máte na výber z týchto možností: 

Súprava klieští na poistné krúžky je zárukou, že budete mať k dispozícii všetky kliešte, ktoré v danej chvíli potrebujete. 

5. Hasák 

Hasák je vhodný pre uchopenie rúrok pri otáčavom pohybe, ako je naskrutkovanie alebo odskrutkovanie potrubí. Nastaviteľná matica na jednom z ramien hasáku umožňuje presné nastavenie vzdialenosti čeľustí pre správnu veľkosť. Vďaka tomu môžete pevne uchopiť spojovaciu skrutku, maticu alebo potrubie. Hasák je výborný pomocník pri veľkom zaťažení – stačí ľahko stlačiť a dosiahnete silný „železný“ úchop. 

6. Kliešte pre odizolovanie  

Pri práci na elektroinštalácii alebo osvetlení sú kliešte pre odizolovanie veľmi užitočné. Používajú sa totiž k odstraňovaniu izolácie vodičov. S ich pomocou jednoducho odstránite izoláciu bez poškodenia vodiča.

7. Bočné strihacie kliešte 

Bočné strihacie kliešte sa používajú na strihanie rôznych materiálov. Rezná plocha týchto klieští je na boku, ako naznačuje už ich názov, čo umožňuje jednoduché strihanie drôtov. Tieto kliešte majú vysoký rezný výkon a vďaka ideálnej kombinácii konštrukcie rukoväte a reznej plochy nevyžaduje ich použitie veľkú námahu. K dispozícii sú tiež bočné strihacie kliešte s certifikáciou VDE. Sú určené priamo osobám, ktoré pracujú s elektrinou. 


8. Pákové strihacie kliešte 

Pákové strihacie kliešte, známe tiež ako rabitzové alebo cvikacie kliešte, sú v zásade dlhé úzke strihacie kliešte. Často ich používajú opravári, napríklad pre uťahovanie a strihanie viazacieho drôtu. Sú taktiež ideálnym nástrojom pre likvidáciu plotov. Vďaka dľžke a úzkemu tvaru týchto strihacích klieští sa ľahko dostanete aj do tesnejších miest. Vedeli ste, že ich môžete používať tiež ako kliešte pre vyťahovanie malých klincov?

9. Tesárske kliešte 

Tesárske kliešte sa používajú hlavne za účelom vyťahovania klincov z rôznych materiálov. Klinec uchopíte priamo nad miestom, kde vytŕča, kliešte opriete o podklad a klinec vypáčite pákovým pohybom dole. Tieto kliešte sú vhodné tiež pre uťahovanie a strihanie drôtov.

10. Nožnice na káble 

Hlavní výhodou klieští alebo nožníc na káble je, že rýchlo prerežú kábel alebo drôt, bez žiadnej deformácie; výsledkom je teda čistý a rovný rez. Jednoducho tiež odstrihnete kábel v správnej dĺžke. Upozorňujeme, že tieto kliešte nie sú vhodné pre strihanie oceľových lán! 

11. Kliešte na svorníky 

Kliešte na svorníky sa používajú prevažne pre strihanie pevných a robustných materiálov; ako príklad môžeme uviesť rôzne zámky, reťaze, silné železné drôty, skrutky alebo roxor. Dlhšie rukoväte a pákový efekt umožňujú vyvinúť veľkú strihaciu silu.

12. Nitovacie kliešte

Nitovacie kliešte (ručná nitovačka) môžete použiť pre spájanie dvoch tenkých plechov pomocou slepých či trhacích nitov. Trhací nit upevníte tak, že kliešťami vtiahnete čap, čím sa nit stlačí a spoj spojí.


Pri výbere náradie pamätajte hlavne na: 

  • Pre danú prácu vyberajte vždy správne náradie. Pokiaľ tak neurobíte, môže dôjsť k poškodeniu dielov
  • Skontrolujte, či je povrch, na ktorom pracujete, pevný a stabilný
  • Zamyslite sa, či používate vždy správne ochranné prostriedky. Ochranu pri práci neberte na ľahkú váhu. 

Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa ručného náradia alebo ďaľších klieští, ktoré sme tu neuviedli, neváhajte kontaktovať našich produktových špecialistov alebo si pozrite kliešte Kramp v našom internetovom obchode.

Zdieľať
Redakčný tím

Tento článok napísal:

Redakčný tímknowledgecenter@kramp.com