Čo hovoria rôzne špecifikácie o motorovom oleji

Redakčný tím|4 min

Existuje mnoho rôznych špecifikácií motorových olejov. Tieto údaje sú uvedené na obale motorových olejov ale aj v servisnej príručke k vozidlu a stroju. Tieto špecifikácie si môžete vyžiadať aj od výrobcu. Špecifikácie motorových olejov sa označujú pojmami ako ACEA a API. V článku Na čo si dať pozor pri kúpe motorového oleja sme sa už venovali dôležitosti správnej viskozity a typom olejov. V tomto článku sa budeme venovať špecifikáciám ACEA a API a významu prísad v motorových olejoch.

Špecifikácia ACEA

Dôležitou špecifikáciou je ACEA. Obsahuje jedno písmeno a jedno číslo. Pri tejto špecifikácii rozlišujeme:

  • Benzínové motory (A)
  • Ľahké naftové motory (B)
  • Naftové motory s filtrom pevných častíc (C)
  • Ťažké naftové motory (D)

Za ním je číslo, ktoré označuje kvalitu oleja.

SAPS (sulfátový popol, fosfor a síra) je bežne používaný výraz. Motorový olej s nízkym obsahom SAPS je olej s nízkym podielom sulfátového popola, fosforu a síry.

HTHS viskozita (vysoká viskozita, vysoký šmykový spád) je v súčasnosti tiež bežne používaný výraz. Redší olej kladie menší odpor, a tým znižuje spotrebu paliva. Riedke oleje na úsporu paliva majú nízku hodnotu HTHS.

ACEA špecifikácia

Špecifikácia ACEA je však len základ. Okrem toho existujú ďalšie normy a špecifikácie a tiež normy a špecifikácie výrobcu automobilu.

Špecifikácia API

API označuje kvalitu a vhodnosť oleja a je reprezentovaná dvoma písmenami, pričom druhé písmeno označuje kvalitu.

  • Písmeno S zahŕňa kategórie oleja pre benzínové motory
  • Písmeno C zahŕňa kategórie oleja pre dieselové motory
The API specification

Prísady

Na obale motorového oleja pravdepodobne nájdete aj prísady. Prečo sa do motorových olejov pridávajú prísady? Prísady sa do základových olejov pridávajú z týchto dvoch dôvodov:

  • aby sa použitému oleju dodali vlastnosti, ktoré sú potrebné na údržbu, ale nie sú obsiahnuté v základovom oleji
  • aby sa zachovala funkčnosť konečného výrobku po dlhú dobu, a to aj pri maximálnom používaní.

Kvalita prísad je veľmi dôležitá. Základový olej nedokáže čistiť, nedokáže udržať plávajúce častice nečistôt, nedokáže zabrániť peneniu oleja a nedokáže chrániť diely pred opotrebovaním. Preto motorový olej pozostáva približne zo 65 % až 80 % základového oleja a zvyšok tvoria aditíva a iné zložky.

Vďaka antioxidantom pridaným do oleja sa olej musí vymeniť až po viac ako 500 hodinách. Kedysi to bolo po 200 hodinách. 

Prečo sa do motorového oleja pridávajú antioxidanty?

Vysoké teploty a kyslík vedú k oxidácii oleja, ktorá ho robí tmavším, kyslejším a zvyšuje jeho viskozitu. Antioxidanty udržujú motorový olej mladý a spomaľujú jeho znehodnocovanie pri používaní. Prísady preto zabraňujú alebo znižujú znehodnocovanie oxidáciou.

Pri kúpe motorového oleja je preto dôležité sledovať rôzne špecifikácie. Jeden posledný tip: Pravidelne kontrolujte hladinu oleja a uistite sa, že máte vždy pri sebe správny náhradný motorový olej. 

Chcete sa o motorových olejoch dozvedieť viac? Pozrite si náš internetový obchod, kontaktujte nášho obchodného zástupcu alebo nám napáíšte na: knowledgecenter@kramp.com.

Zdieľať
Redakčný tím

Tento článok napísal:

Redakčný tímknowledgecenter@kramp.com