Všetko, čo potrebujete vedieť pri výbere elektrického ohradníka

Firdaouss Amchich|5 min

Pri výbere správneho elektrického ohradníka je dôležité určiť aké využitie a hlavný účel ohradník bude mať. Chcete chrániť svoje zvieratá a zabrániť ich úteku? Alebo chcete odradiť voľne sa pohybujúcu divú zver a ochrániť si svoj dobytok či úrodu? Dôležité je rozhodnúť sa, či viac vyhovuje vašim požiadavkám trvalý elektrický ohradník alebo mobilný elektrický ohradník. Ďalšou z možností je elektrifikácia vášho existujúceho ohradníka. Viac informácií prinášame aj v tomto článku: Čo je elektrický ohradník.

Zmapujte druhy zvierat, ktoré plánujete držať vo vnútri ohradníka - alebo ktoré chcete udržať za elektrickým ohradníkom, a zmerajte dĺžku, ktorú pre ohradník potrebujete.


Aký typ ohradníka je vhodný pre vaše zviera?

Ak chcete zistiť, ktorý typ ohradníka je najvhodnejší, musíte brať do úvahy veľkosť terénu, účel elektrického ohradníka a typ zvieraťa.


Dobytok
Elektrické ohradníky pre dobytok je možné postaviť niekoľkými spôsobmi, podľa toho aký dobytok vlastníte. Dojnice patria medzi najjednoduchšie udržateľné zvieratá v elektrickej ohrade, pretože sú pomerne pomalé a sú zvyknuté na každodenný kontakt s ľuďmi. Elektrický ohradník pre hovädzí dobytok bude vyžadovať zariadenie s vyššou pulznou energiou. Takýto elektrický ohradník pre kravy musí byť schopný zvládnuť silné, ťažké a v prípade býkov niekedy agresívne zvieratá.


Ovce
Ovce žijú vonku takmer po celý rok. Vlna, ktorá ich udržuje v teple a pohodlí pri nepriaznivých poveternostných podmienkach, je dôvodom, prečo je také dôležité, aby ste si vybrali ten správny ohradník. Keďže ich ovčia vlna izoluje, sú schopné lepšie odolávať šokom ako iné zvieratá. Máte lúku na ktorej sa pasú iba ovce? V tomto prípade vám stačí zostaviť si ohradník z tyčí a ohradníkovej siete. V niektorých prípadoch môžete použiť aj silnejšie zabezpečenie a to inštaláciou hrubšieho napájacieho kábla ktorý by mohol zabrániť tomu, aby ovce unikli alebo niekde uviazli.


Ošípané
Chovné ošípané sa dajú ľahko ovládať elektrickým ohradníkom, pretože majú mierne chlpaté telá a veľké mokré nosy. Ošípané sú inteligentné zvieratá a rýchlo sa naučia rešpektovať elektrické ohradníky a vyhýbať sa im.

Pre mobilné ohradníky používajte tyče alebo stĺpiky, ktoré môžu byť nižšie. Pre trvalé ohrady použite zasa slabšie drevené kôly, ku ktorým  však potrebujete izolátory.


Kone
Kone sú veľmi citlivé zvieratá. Sú to vizuálne a prirodzene prchavé zvieratá. Je preto dôležité, aby ste si vybrali ohradník, na ktorý vaše kone ľahko vidia, aby ste zabránili náhodnému poškodeniu ohradníka, či poraneniu zvieraťa.


Divá zvier
Večným problémom, ktorému čelia poľnohospodári sú škody spôsobené divými zvieratami. V niektorých oblastiach sú najnebezpečnejšími zvieratami, ktoré spôsobujú najväčšie straty pre poľnohospodárov diviaky. Ohradník odolný diviakom je možné zostaviť pomocou štandardného drôtu (priemeru 1,2 mm) a výkonného elektrického napájača. Môže byť tiež vybavený vedením z ostnatého drôtu, ktoré poskytuje fyzickú bariéru aj pri strate napájania. Pamätajte však, že ostnatý drôt by nikdy nemal byť pripojený k napájaniu.

Jelene taktiež patria medzi zvieratá, ktoré spôsobujú veľké škody na úrode. Tradičné ohradníky sú neúčinné bariéry proti jelenej zveri a tak elektrický ohradník bude pravdepodobne najlepším odstrašujúcim prostriedkom a účinnejším bojovníkom.


Králiky a zajace
Králiky a zajace môžu tiež spôsobiť vážne zničenie plodín. Pri plánovaní elektrického ohradníka musíte brať do úvahy skutočnosť, že divé zajace alebo králiky majú oveľa hrubšiu srsť ako doma chované. Z tohto dôvodu sú menej citlivé a ich kožušina vykonáva špeciálny typ izolácie. Pri výbere napájača ohradníka je veľmi dôležitým faktorom výkon zariadenia. Dostatočne silné zariadenie vytvorí bezpečný, ale bolestivý pulz, ktorý naučí škodcu nevstupovať do chránenej oblasti. V niektorých prípadoch môžu požadovaný výsledok poskytnúť aj siete.

Zostavenie elektrického ohradníka

Pri zostavení ohradníka sa zvyčajne používajú drevené, sklenené alebo plastové stĺpy. Ako vodič pre váš elektrický ohradník si môžete vybrať medzi páskou, lankom a oceľovým drôtom. Ak staviate ohradník, aby ste zabránili pokusu o útek dobytka, najlepším riešením je použiť pásku. Páska je pre zvieratá viditeľnejšia, takže je menej pravdepodobné, že sa k nej náhodne priblížia. Pokiaľ ide o ochranu plodín pred divými zvieratami, mal by sa použiť oceľový drôt, pretože je oveľa pevnejší.

Spoločnosť Kramp vo svojom obchode ponúka mnoho druhov izolátorov; nájdete rôzne izolátory určené špeciálne pre pásky, laná a drôty. Možno budete potrebovať aj rohové izolátory, ktoré je možné zvoliť pre laná aj pásky.

Izolátor brány sa používa spolu s kľučkou alebo úchytom na zabudovanie prechodu do elektrického ohradníka tak, aby ste mohli ohradník voľne otvárať a zatvárať. Taktiež môžete použiť set pre elektrifikovanie brány.

Veľmi dôležitou súčasťou elektrického ohradníka je jeho uzemnenie, ktoré zaručuje spätný tok prúdu zo zeme do zdroja. Počet uzemňovacích tyčí závisí od dĺžky ohradníka. Tyče by mali byť dostatočne dlhé, aby dosiahli hlbšie a vlhkejšie časti zeme. Vlhká pôda lepšie vedie elektrinu.

Počet línií je prispôsobený oblasti, pre ktorú staviate ohradník. Napríklad pre diviaky sa odporúčajú tri oceľové drôty v rozmedzí od 25 cm do 75 cm. Maximálna vzdialenosť medzi stĺpmi je 15 metrov.

Drôt pre drevené stĺpiky je namontovaný na rôznych druhoch izolátorov, aby sa zachovala kontinuita vodivosti a aby sa predišlo strate elektriny z elektrického plotu.

Neodporúča sa umiestniť elektrický ohradník medzi stromy alebo živé ploty pretože prítomnosť vegetácie spôsobí stratu napätia v páske, lanku alebo drôte, čo zníži jej účinnosť. Je tiež dôležité, aby bol elektrický ohradník jasne viditeľný a zreteľný, aby nebol súčasťou prírodnej krajiny, aby napríklad kone videli ohradník ako definitívnu hranicu, ktorú nemožno prekročiť.


Pripojenie vodičov
Vodiče vždy pripájajte pomocou vhodných konektorov, aby ste predišli skratom. Prepojenie pásky s páskou bude napríklad vyžadovať druh spojky pre pásky. Šetrenie peňazí pri výbere a type konektora môže narušiť integritu vášho elektrického ohradníka. Celý sortiment konektorov, izolátorov alebo spojok nájdete v internetovom obchode Kramp.


Napínače
Napínač je neoceniteľnou súčasťou každého spoľahlivého elektrického ohradníka. Ich úlohou je udržanie správneho napätia, aby bola zaistená bezpečná a účinná bariéra. Pre drôty, laná a pásky sú k dispozícii rôzne modely.


Zariadenie na ochranu pred bleskom

Elektrické ohradníky sú ideálnym vodičom pre blesk. Z tohto dôvodu, ak viete, že prichádza veľká búrka, stojí za to zvážiť odpojenie elektrického ohradníka vopred - kvôli ochrane ohradníka, zdroja a vašich zvierat.

Zariadenia s elektrifikovaným drôtom sú často vybavené zabudovanou ochranou pred bleskom. Ak však nie sú, stojí za zváženie investovať do zariadenia na ochranu pred bleskom.


Zdroj energie

Ak máte možnosť napájať váš elektrický ohradník pomocou elektrickej siete, našli ste bezproblémové riešenie. Existujú rôzne spôsoby pripojenia sa k elektrickej sieti.

Ak sa však nemôžete pripojiť k elektrickej sieti, jednou z možností je batériový zdroj napájaný z batérie 12 V alebo 9 V. Za zváženie stojí aj kúpa jedného z modelov, ktorý je možné pripojiť k solárnemu panelu, ktorý umožní nabíjanie batérie a zabráni úplnému vybitiu.


Voltmeter

Voltmeter vám povie presný technický stav vášho ohradníka. Meria napätie na elektrickom ohradníku a umožňuje vám skontrolovať činnosť uzemňovacej tyče a samotného ohradníka.


Výstražná tabuľa

Dôrazne odporúčame umiestniť výstražné značky, ktoré upozorňujú okoloidúcich na akýkoľvek elektrický ohradník na vašom pozemku, aby sa znížila pravdepodobnosť nehôd.

Ak potrebujete konkrétnejšie informácie týkajúce sa elektrických ohradníkov alebo poradiť, ktoré produkty sa najviac hodia ku konkrétnemu produktu, obráťte sa na náš tím Kramp, ktorý vám vždy poradí: info.sk@kramp.com

Zdieľať
Firdaouss Amchich

Tento článok napísal:

Firdaouss Amchichknowledgecenter@kramp.com