Ako správne vybrať nepremokavé oblečenie a priedušné materiály

Firdaouss Amchich|6 min

Pri práci vonku ste určite často vystavovaní nepriaznivému počasiu. Našťastie je tu stále väčšia ponuka pracovného oblečenia, ktoré je navrhnuté tak, aby vás ochránilo pred snehom, dažďom aj vetrom, no zároveň umožňuje vášmu telu dýchať. No ako sa v tomto množstve možností vybrať to správne nepremokavé a priedušné oblečenie tak, aby sa čo najlepšie hodilo do daného prostredia a pre typ práce, ktorý vykonávate? Veľa oblečenia je predsa označované ako nepremokavé a priedušné.

Správne sa môžete rozhodnúť iba vtedy, keď budete vedieť ako je dané oblečenie navrhnuté a vyrobené, a ak rozumiete údajom o nepremokavosti a priedušnosti oblečenia.

Stručná definícia nepremokavého oblečenia a priedušných materiálov

Nepremokavé bundy a nohavice sú väčšinou vybavené nepremokavým povlakom alebo membránou, ktoré zabraňujú vode aby prenikla do textílie. Existuje viacero stupňov vodeodolnosti.

Priedušné materiály sú navrhnuté tak, aby umožnili prenos potu z vnútornej na vonkajšiu stranu oblečenia. Môžete sa tak stretnúť s termínom „odvádzanie vlhkosti“ čo znamená, že vaše telo ostáva v suchu a vlhkosť sa odparuje z vonkajšieho povrchu odevu.

Oblečenie môže byť nepremokavé a priedušné zároveň, no obvykle funguje lepšie v jednom alebo druhom prípade. Tým sa dostávame k funkčnému hodnoteniu odevov.

Hodnotenie nepremokavosti oblečenia alebo vodný stĺpec

  • 5 000 mm: Táto hodnota zodpovedá označeniu „nepremokavý“ ale pri silnom daždi ponúka iba slabú ochranu.
  • 10 000 – 15 000: Nepremokavý odev s týmto hodnotením vás ochráni aj pred silnejším dažďom alebo snežením. Dlhodobý kontakt s mokrým povrchom alebo vodným tlakom však bude mať za následok to, že materiál vodu skôr pohltí/nasiakne ako ju odpudí.
  • 20 000 mm + : Oblečenie s hodnotou 20 000 a vyššie by vás malo udržať v suchu aj pri trvalom silnom daždi, a to aj v prípade, keď je odev vystavený tlaku, napríklad ak máte na chrbte batoh alebo ak kľačíte alebo sedíte na mokrom povrchu.

Hodnotenie priedušnosti oblečenia

  • 5 000 – 10 000 g/m2: Na bežné nosenie je táto hodnota priedušnosti oblečenia vyhovujúca. Pokiaľ však budete v tomto oblečení fyzicky pracovať, nemusí byť táto hodnota postačujúca.
  • 10 000 – 15 000 g/m2: Oblečenie vhodné na ľahšiu prácu. Pokiaľ sa však viac potíte, tento materiál však pravdepodobne nebude dostatočne priedušný aby udržal vaše telo v suchu.
  • 15 000 – 20 000 g/m2 a vyššie: Pri takejto priedušnosti by ste mali byť schopní vykonávať pomerne náročnú fyzickú prácu bez toho, aby ste sa kúpali vo vlastnom pote!

Hľadajte označenie EN 343

Stojí za to pozrieť sa na oblečenie s hodnotením podľa normy EN 343, ktoré môžete nájsť na štítku na vnútornej strane oblečenia. EN 343 je európska norma ochrany proti dažďu. Testuje nepremokavosť a priedušnosť oblečenia a každá z týchto vlastností je hodnotená stupňom uvedeným na štítku.

Odolnosť proti prieniku vody

  1. Minimálny stupeň ochrany proti dažďu
  2. Stredný stupeň ochrany proti dažďu
  3. Najvyšší stupeň ochrany proti dažďu

Priedušnosť

  1. Neklasifikované ako priedušne podľa normy EN 343
  2. Stredný stupeň priedušnosti
  3. Najvyšší stupeň priedušnosti

Pokiaľ je na štítku hodnotenie podľa normy EN 343 hodnota 3 a 3 je to oblečenie s najvyšším štandardom na univerzálne použitie vo vlhkom prostredí.

Pri pohľade na toto hodnotenie je zrejmé, že nie každý kabát, bunda alebo pracovné nohavice budú vhodné do každého vlhkého alebo chladného počasia alebo na všetky typy práce. Odporúčame teda vybrať si viac druhov pracovného oblečenia aby ste mohli pracovať pohodlne za každého počasia.

Ako môže byť oblečenie nepremokavé a priedušné zároveň?

Zdá sa, že to nedáva zmysel však? Jedinými nepremokavými vonkajšími povrchmi sú vosk alebo guma. No práca v neoprénovej kombinéze nie je samozrejme praktická a povoskované bundy a nohavice môžu byť na manuálnu prácu ťažké a nepohodlné. To znamená, že väčšina pracovného oblečenie vhodného na prácu v poľnohospodárstve, lesníctve alebo stavebníctve je vyrábaná s cieľom dosiahnuť vyvážený pomer medzi odolnosťou proti vode a priedušnosťou. Záleží na tom ako je oblečenie vyrábané.

Typy konštrukčných materiálov pre vonkajšie oblečenie

Oblečenie označované ako nepremokavé je väčšinou vyrobené z dvoch alebo troch vrstiev alebo z dva a pol vrstiev.

Vonkajšia vrstva je obvykle vyrobená z polyesteru alebo nylonu s povrchovou úpravou DWR (durable water repellent = trvale vodeodolné) Táto vonkajšia vrstva nie je v skutočnosti nepremokavá, ale väčšina vody po nej steká.

Ďalšia vrstva je tzv. membrána často sa vyrába z ePTFE, teda expandovaného polytetrafluoretylénu objaveného spoločnosťou DuPont a označovaného ako teflón. V ePTFE je množstvo malých otvorov, ktoré zabraňujú preniknutiu vody dovnútra a zároveň prepustia paru von. Výkonnosť membrány je nepriaznivo ovplyvnená telesným potom a mazom, preto je membrána obvykle potiahnutá polyuretánom, ktorý ju chráni.

Vonkajšia vrstva a membrána sa potom spolu zalaminujú, a potom sú spojené s vnútornou vrstvou, ktorú tvorí sieťovina alebo textilná podšívka. Vo všeobecnosti je podšívka to čo tvorí najväčší rozdiel v nepremokavosti a priedušnosti oblečenia. Konkrétne zálež na tom či sú použité 2, 2,5 alebo 3 vrstvy.

2-vrstvová tkanina (niekedy označovaná ako 2L)

Oblečenie s dvojvrstvovou konštrukciou má obvykle voľný, pohodlný strih. Vonkajšia vrstva a laminovaná membrána sú spojené s textíliou alebo sieťovou podšívkou, ktorá je s laminovanou vrstvou spojená voľne a poskytuje určitý stupeň ochrany pred telesným potom a mazom. Dvojvrstvové bundy nájdete medzi lacnejšími variantami, ponúkajú nižšiu úroveň nepremokavosti a priedušnosti.

2,5-vrstvová tkanina (niekedy označovaná ako 2,5L)

2,5-vrstvová konštrukcia využíva podobnú vonkajšiu vrstvu, teda laminovanú membránu. Na vnútornú stranu sa potom nastrieka alebo nanesie vnútorná vrstva. To zvyšuje nepremokavosť a zaisťuje nízku hmotnosť oblečenia. Strih oblečenia býva zúžený, a keďže na ňom nie je toľko prebytočného materiálu dá sa jednoducho zložiť na pomerne malú veľkosť. Túto konštrukciu využíva väčšina štandardných pršiplášťov. Nie sú to však až tak priedušné ako 3-vrstvové odevy a neposkytujú ani až takú vysokú mieru ochrany.

3-vrstvová tkanina (niekedy označovaná ako 3L)

Tento typ tkaniny býva už na dotyk pevnejší, niekedy sa nazýva aj „hardshell“. Vnútorná vrstva je plne spojená s membránou, ktorá je obvykle z kvalitnejšieho ePTFE materiálu. Pôsobí objemnejšie ako 2,5-vrstvové oblečenie, ale zároveň pohodlne. Priedušnosť je o niečo nižšia, no nepremokavosť je najlepšia ako môže byť pri pružnom, viacúčelovom pracovnom oblečení. 3-vrstvové tkaniny predstavujú najdrahšiu metódu konštrukcie tkaniny.

Keď si vyberáte oblečenie, nezabudnite myslieť aj na to či sú švy podlepené. Keďže švy sú oblasti kde je jedna časť odevu spojená s druhou a voda môže časom začať presakovať otvory, ktoré vznikajú pri zošívaní, preto sa švy podlepujú nepremokavou páskou. Pre maximálnu vodelodolnosť musia byť podlepené všetky švy oblečenia.

Starostlivosť o nepremokavé oblečenie

Pokročilejšie metódy výroby oblečenia znamenajú vyššiu účinnosť a cenu, no aj to najlepšie vyrobené oblečenie si zachová svoje vlastnosti iba vtedy keď sa oň budete dobre starať. To znamená, že je nevyhnutné aby ste takéto oblečenie prali presne podľa návodu od výrobcu. Pokiaľ má vaše pracovné oblečenie membránu, je dôležité aby ste počas prania nepoužívali aviváž alebo zmäkčovadlo, pretože tieto pracie prostriedky zanášajú priedušné otvory a narúšajú tak funkčnosť oblečenia.

DWR úprava môže časom, znečistením, používaním a praním strácať svoju funkciu. Informujte sa u výrobcu, či je možné oblečenie prať v pracom prostriedku na báze silikónu (napr. Nikwax) a obnoviť tak jeho vodu odpudzujúce vlastnosti.

Pozornosť venujte tiež značke membrány, napr. eVent sa vyznačuje vysokou priedušnosťou ale vyžaduje častejšiu impregnáciu. Materiál GORE-TEX je známy tým, že dobre udržiava telesnú teplotu a je tiež naozaj nepremokavý.

Nepremokavé oblečenie Kramp

Medzi našimi kolekciami pracovného aj voľnočasového oblečenia Kramp nájdete aj radu oblečenia Kramp Protect, v ktorej nájdete oblečenie do vlhkého prostredia alebo stredného dažďa, ktoré podliehajú norme EN 343. Nájdete tu nepremokavé bundy, kombinézy a nohavice s reflexnými prvkami a vodným stĺpcom 5 000 mm. Celú ponuku nájdete tu.

Chcete nakupovať sortiment Kramp?

Pôsobíme predovšetkým ako veľkoobchod. Podľa typu vašej činnosti sa môžete zaregistrovať alebo jednoducho vyhľadať vášho najbližšieho predajcu v našom dealer lokátore, u ktorého si môžete produkty objednať.

Zdieľať
Firdaouss Amchich

Tento článok napísal:

Firdaouss Amchichknowledgecenter@kramp.com