Na čo si treba dať pozor pri výmene klinového remeňa?

Redakčný tím|8 min

Potrebujete na vašom stroji vymeniť klinový remeň? Výmena je pre poľnohospodársku spoločnosť, niekoho s veľkým vozovým parkom alebo pre kutila relatívne jednoduchá. Je však nevyhnutné pamätať na niekoľko vecí: výpočet, predpätie, vyrovnanie a pohon. Nesprávne napnutie alebo nastavenie môžu spôsobiť problémy a zbytočné poškodenie. Tu nájdete stručný prehľad toho, na čo nesmiete zabudnúť pri výmene klinového remeňa.
 

Bod č. 1: Vyrovnanie remeníc
Jednou zo zložitejších úkonov výmeny klinových remeňov je vyrovnanie remeníc. Počas tejto fáze môže dôjsť ku chybe vyrovnania zvislého či vodorovného uhla alebo chybe paralelného vyrovnania. Aby k týmto chybám nedochádzalo, odporúčame použiť laserové vyrovnávacie zariadenie: laserový bod vyrovnanie výrazne uľahčuje!

Vodorovné vyrovnanie hriadeľov
Dbajte na správne vodorovné vyrovnanie hriadeľov: maximálna prípustná odchýlka je 0,5°. Počas vyrovnávania remeníc pravidelne kontrolujte, či nie je predpätie klinového remeňa príliš vysoké alebo nízke.

Zvislé vyrovnanie remeníc s drážkou tvaru "V"
Upozornenie: Vyrovnanie remeníc s drážkou tvaru "V" sa kontroluje pred a po dotiahnutí kužeľových púzdier pomocou vyrovnávacej lišty.

Bod č. 2: Začiatok inštalácie
Klinové remene inštalujte bez použitia sily. Inštalácia pomocou skrutkovača, páčidiel alebo iného‚ ťažkého vybavenia môže spôsobiť predčasné poškodenie klinového remeňa. Klinový remeň inštalujte trpezlivo a opatrne: neskôr vám to ušetrí čas aj peniaze!

Bod č. 3: Napnutie remeňa
Pri meraní predpätia (OPKR1 –  OPKR2 – OPKR3) s cieľom zabezpečiť správne predpätie počas inštalácie klinového remeňa, odporúčame tomuto aspektu venovať zvýšenú pozornosť. Na tejto stránke v internetovom obchode Kramp nájdete požadované predpätie pre každý typ klinového remeňa v kombinácii s vhodnými remenicami. Po nastavení napnutia nechajte klinový remeň niekoľko hodín bežať, skontrolujte a prípadne napnutie upravte.

Bod č. 4: Prípustná odchýlka hriadeľa
Po správnom dotiahnutí je potrebné skontrolovať odchýlku medzi oboma hriadeľmi. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené hodnoty prípustných odchýliek remeníc: 

Bod č. 5: Kontrola pohonu
Odporúčame kontrolovať pohon a klinové remene každých tri až šesť mesiacov. Môžete použiť Optibelt meradlo klinových remeňov a uhla drážiek RILLENLKR.

Bod č. 6: Klinové remenice s upínacími púzdrami Taperlock
Klinové remenice sa montujú priamo na hriadeľ alebo pomocou upínacieho púzdra Taperlock. Upínacie púzdro Taperlock je púzdro s kužeľovou konštrukciou. Pri inštalácii klinovej remenice pomocou upínacieho púzdra Taperlock je dôležité použiť odmastený materiál. Taktiež je dôležité utiahnuť nastavovacie skrutky správnym uťahovacím momentom. Najdôležitejšie údaje nájdete v nasledujúcej tabuľke: 

Oprava alebo výmena klinového remeňa
Sú klinové remene na vašom stroji poškodené, ale myslíte si, že sa poškodenie dá opraviť? Prečítajte si tento článok o Deväť najčastejších príčin poškodenia klinového remeňa a spôsoby, ako im predchádzať a o tom, ako poškodeniu predchádzať alebo ho riešiť.

Chcete objednávať v Krampe?
Pôsobíme predovšetkým ako veľkoobchod. Podľa typu vašej činnosti sa môžete zaregistrovať alebo jednoducho vyhľadajte vášho najbližšieho predajcu v našom dealer lokátore, ktorý vám produkty objedná.

Zdieľať
Redakčný tím

Tento článok napísal:

Redakčný tímknowledgecenter@kramp.com